Nakon što su vijećnici SDP-a napustili sjednicu Gradskog vijeća Velike Gorice, održali su u četvrtak, 4. studenoga konferenciju za novinare na kojoj su komentirali neke točke Dnevnog reda s te iste sjednice. Naglasak su stavili na dvije teme: odluke o zbrinjavanju otpada i aglomeraciji. Upravo je Projekt aglomeracije tema o kojoj bi se trebalo govoriti na svakoj sjednici Gradskog vijeća, tvrdi Ivo Jelušić:
„Trebao je biti ne samo najveći projekt, nego i jedna od najvećih koristi za građane. Nažalost, zbog načina na koji je HDZ-ova vlast radila i radi, to je postala jedna od najvećih sramota za ovaj grad i izazvalo je stanovitu nepravdu. Kad govorim o nepravdi, prije svega mislim na to da tim projektom nije iskorištena mogućnost kada nam se osiguravaju sredstva iz EU i državnih izvora. Grad sudjeluje s malim postotkom, negdje sa 9%. Propustila se prilika da se svim ljudima gdje se provodi projekt da dobiju odvodnju. Imamo niz ulica koje su ostale izvan projekta. Nepravda prema ljudima koji u istom naselju jedni imaju, drugi nemaju. Jednostavno, ta nepravda je napravljena i bojim se da Grad dugo neće imati sredstava da to riješi.“
Grad je lani bio najpoznatiji zbog ozbiljnih sumnji na korupciju te je poništen Natječaj, što je rezultiralo da će cijeli projekt kasniti više od dvije godine, zaključio je Jelušić.
Marijo Zdelar dotaknuo se dvije točke Dnevnog reda 3. sjednice Gradskog vijeća: Izvješća o radu davatelja javnih usluga VG Čistoća i Odluke o načinu pružanja javne usluge sakupljanja komunalnog otpada na području grada Velike Gorice:
„Obzirom je komunalno poduzeće VG čistoća dužna sukladno članku 32, stavku 5 Zakona o održivom gospodarenju otpadom do 31. siječnja dati izvješćje predstavničkom tijelu, oni to nisu učinili i time prekršili taj Zakon. Tu se već u startu vide odnosi i na koji način se funkcionira u gradu Velikoj Gorici, pogotovo na području nama od vitalne važnosti, a to je zaštita okoliša. Iz ovog izvješća se može vidjeti da VG čistoća ima 155 zaposlenih, prihode 25.763.000 kuna u 2020. godini, 55% prihoda ide na plaće zaposlenih, a samo 10% ide na troškove goriva, održavanja vozila i ostale opreme.“
Stopa odvojenog sakupljanja otpada je u 2020. godini 13,4%, a sukladno Zakonu trebalo bi biti 50%. Također, iz Izvješća o radu se vidi da je Grad prošle godine platio kaznu 746.936 kuna za odlaganje prekomjerne količine otpada. Iz svega toga proizlazi da je hitno potrebno bolje organizirati VG čistoću i rad na način da se prestane zapošljavati po stranačkom ključu, ističe Zdelar:
„Na koji način će komunalno poduzeće VG čistoća kontrolirati je li u spremniku za plastiku plastika ili biootpad, odnosno da nema unutra opasnog otpada? Tko će to raditi i na koji način? Ovdje je navedeno da će to raditi komunalni redari i nadležni inspektori. To je doslovno na razini znanstvene fantastike. Mi imamo sedam komunalnih redara koji pokrivaju toliko široki spektar da ne mogu ni ovo održati. Mi smo najveći grad u Zagrebačkoj županiji koji ima najveći broj ilegalnih odlagališta na svom katastarskom području.“
Još jedna nelogična odluka je da se ograniče količine koje građanin može odložiti na Reciklažnom dvorištu, što Zakon nikako ne predviđa. To će uvelike povećati broj ilegalnih odlagališta, istaknuo je Zdelar.
Comments
Loading…