Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost objavit će 13. ožujka javni poziv građanima za energetsku obnovu obiteljskih kuća koju će država sufinancirati s rekordnih 120 milijuna eura radi poticanja mjera energetske učinkovitosti i korištenja obnovljivih izvora energije.
Pojedine će kuće moći maksimalno dobiti i preko 62.000 eura za planirane zahvate na ovojnici te sustavima grijanja.
Ako je kuća oštećena u potresu moguće je dobiti 80 posto prihvatljivih troškova investicije, uz uvjet da se prvo provede konstruktivna, a zatim i energetska obnova.
Aktivnosti koje se sufinanciraju su:
- A1 – cjelovita energetska obnova koja obuhvaća povećanje toplinske zaštite elemenata vanjske ovojnice grijanog prostora kroz provedbu minimalno jedne od mjera na vanjskoj ovojnici obiteljske kuće i ugradnju tehničkih sustava za korištenje obnovljivih izvora energije
- A2 – povećanje toplinske zaštite elemenata vanjske ovojnice grijanog prostora kroz provedbu minimalno jedne od mjera na vanjskoj ovojnici obiteljske kuće
- A3 – ugradnja tehničkih sustava grijanja/hlađenja i pripreme potrošne tople vode korištenjem obnovljivih izvora energije
- A4 – ugradnja tehničkih sustava za proizvodnju električne energije korištenjem obnovljivih izvora energije za vlastitu potrošnju
- * Pomoć tijekom prijave na Javni poziv Fonda – najviši iznos opravdanog troška je 250 eura, a sufinancira se s 60 ili 80%, ovisno o tome je li kuća oštećena u potresu.
Za sufinanciranje mjera energetske obnove, prijaviti se mogu vlasnici i suvlasnici čije kuće imaju do 600 m2 i/ili do tri stambene jedinice te više od 50% površine namijenjene stanovanju. Pritom je uvjet za sufinanciranje da prijavitelji u toj kući imaju prebivalište, uredno vlasništvo te odgovarajući dokaz da je kuća u potpunosti legalna.
Za kuće oštećene u potresu će biti moguće dobiti do 80% prihvatljivih troškova investicije, dok svi drugi vlasnici obiteljskih kuća (koje zadovoljavaju kriterije Javnog poziva) mogu računati na do 60% sufinanciranja.
Ovisno o postotnom učešću i planiranim mjerama energetske obnove, maksimalni iznos poticaja iznosit će 62.120 eura po prijavi.
> UVJETI I KRITERIJI ZA SUFINCIRANJE ENERGETSKE OBNOVE OBITELJSKIH KUĆA 2024. – Izmijenjeni i pročišćeni tekst
– objavljeno 28.2.2024.
– temeljeno na Izmjenama i dopunama Uvjeta i kriterija za sufinanciranje energetske obnove obiteljskih kuća i Uvjetima i kriterijima za sufinanciranje energetske obnove obiteljskih kuća – 2024. godina objavljenima 29.12.2023. godine
> TEHNIČKI UVJETI – Izmijenjeni i pročišćeni tekst
– objavljeno 28.2.2024.
– temeljeno na Tehničkim uvjetima za mjere energetske obnove 2024. objavljenima 29.12.2023.
> OBRASCI UZ JAVNI POZIV ZA ENERGETSKU OBNOVU OBITELJSKIH KUĆA 2024.:
> Prijedlog obveznog sadržaja specijalne punomoći
> Izjava prijavitelja (koja sadržava i obrazac za suglasnost suvlasnika)
> Prijavni obrazac (* bit će objavljen 13.3., uz Javni poziv, u koji se upisuju osnovni podaci o prijavitelju, obiteljskoj kući i traženom sufinanciranju)
> Obrazac tehničkog proračuna (* bit će objavljen 13.3., uz Javni poziv, u koji se upisuju tehnički podaci o mjerama za koje se traži sufinanciranje, a popunjava se unosom podataka iz Projekta racionalne uporabe energije i toplinske zaštite zgrade ili Izvješća o energetskom pregledu ili drugog primjenjivog dokumenta)
Kontakti za osnovne informacije o financiranju i načinu prijave za sufinanciranje
INFORMATIVNE RADIONICE O JAVNOM POZIVU >
Zašto energetska obnova obiteljskih kuća?
Obiteljske kuće čine 65% stambenog fonda u Hrvatskoj koji je odgovoran za 40% od ukupne potrošnje energije na nacionalnoj razini. Najviše obiteljskih kuća u Hrvatskoj je izgrađeno prije 1987. godine te nemaju gotovo nikakvu ili samo minimalnu toplinsku izolaciju (energetski razred E i lošiji). Takve kuće troše 70% energije za grijanje, hlađenje i pripremu potrošne tople vode, a mjere energetske učinkovitosti mogu značajno smanjiti njihovu potrošnju, u nekim slučajevima i do 60% u odnosu na trenutnu.
Comments
Loading…