U četvrtak, 3. listopada, u Velikoj Gorici je održano svečano otvorenje 2. Oglede festivala, koji će trajati sve do 5. listopada i uključivati niz inovativnih izvedbi suvremenih umjetnika. Festival je otvoren u Interpretacijskom centru Muzeja Turopolja happeningom “Gozba” Ljiljane Mihaljević, koja je privukla brojne posjetitelje.
„Iako je ovaj festival osmišljen kao festival u javnom prostoru, na kišu nismo mogli utjecati. No kiša je zapravo dobra metafora i ovog festivala, ali i umjetnosti same. To je često nešto novo, nepoznato, možda stvara određeni strah, nelagdu ili otpor jer moramo izaći iz svoje zone komfora. No sve nas to nagrađuje i nadograđuje.” rekla je Ana Katulić, organizatorica Oglede festivala te je zahvalila svima koji su pomogli i podržali ovaj projekt.
Interaktivna instalacija Ljiljane Mihaljević koja je popratila otvorenje 2. Oglede festivala je metafora suvremenog potrošačkog društva. Sama instalacija je tražila od publike da sudjeluje u događanju na razne načine. Uz visoko postavljen stol prepun hrane, posjetitelji su morali pronalaziti kreativne načine da se domognu slastica, što je za cilj imalo izazivanje promišljanja o socijalnim preprekama koje se događaju u našem društvu.
Petra Gotal, u ime Grada Velike Gorice je pozvala sve da se pridruže i u nastavku programa: „Ovaj festival je toliko autentičan i odražava temelj Turopolja, naše tradicije na nov način. Čestitam svim sudionicima i onima koji su omogućili da se Festival održava“, izjavila je.
Program se nastavlja i danas, u petak 4. listopada, kada će posjetitelji uživati u nizu uzbudljivih izvedbi koje obećavaju novi umjetnički doživljaj. Zbog najave lošeg vremena, jutarnji dio programa koji se trebao održati u Parku Plemenite općine turopoljske, prebacuje se na tržnicu u Školskoj ulici u Velikoj Gorici. U jutarnjem terminu će se od 11 sati održati performans Vice Tomasovića „Vice na Gorice“ te eat-art akcija Nikoline Butorac.
U popodnevnom dijelu programa će se u 18:30 sati održati interaktivna debata Debatnog kluba Velika Gorica na tezu “Participacija građana u urbanizaciji: ZA/PROTIV u Centru za posjetitelje Velika Gorica (prostor Turističke zajednice Grada Velike Gorice). U 19:30 će se održati kazališna predstava Teatra Verrdi „Kronika nestajanja“.
Više o programu u nastavku:
11:00 Vice Tomasović: “Vice na Gorice”, performans
Umjetnik Vice Tomasović kroz performans „Vice na Gorice“ predstavlja lik gurua, koji posjetiteljima nudi proizvode i tehnike iz svoje fiktivne “duhovne industrije”. Performans je kritika konzumerizma, moći tržišta i društvenih mreža, te je osmišljen u stilu mockumentary umjetničke forme. Vice Guru na sajmu predstavlja popularne proizvode razvijene u Basma institutu za integrativnu medicinu i holističko energetsko liječenje. Tako će se publika moću uvjeriti u djelotvornost biljnih tinktura za hakiranje horoskopa, homeopatskih otopina za kontroliranje emotivnih stanja, tarot biljne ljekarne, vode napunjene pozitivnom energijom i još mnogo čega. Rijetka je prilika vidjeti samog Vicu Gurua na djelu koji će svojim iscjeljujućim vibracija pomoći stanovnicima Velike Gorice.
11:00 Nikolina Butorac: “Dekonstrukcije kroz slatko”, eat art akcija
Nikolina Butorac, kroz eat-art akciju, potiče publiku na sudjelovanje u dekonstrukciji patrijarhalne strukture Velike Gorice. Posjetitelji će pogađati imena važnih žena iz povijesti, a kao nagradu dobit će ručno rađene veganske kolače. „U fokusu je sakupljanje i dijeljenje ženske povijesti koju potičem kroz eat-art akciju razmjene zdravih kolača. Rad, u mediju umjetničke akcije, sastoji se od toga da stojim u centru trga sa stolom na kojem je plan grada Gorice s ulicama na kojima nema imena. Kraj plakata su prolaznicima ponuđene ručno rađene, tri vrste kolača. Jedan dio kolača sam posvetila odabranim ženama iz bliže i dalje povijesti, međutim, njihova imena sam napisala tako da neka slova nedostaju, pa ih posjetiteljice i posjetitelji moraju po logici pogoditi. Tko uspije, dobije kolačić kao nagradu, te može preimenovati neku od ulica, trgova ili parkova na karti. Također mi je cilj sakupiti i imena žena ili ženskih organizacija, za koje prolaznice i prolaznici misle da su na neki način pridonijele sveopćem boljitku grada Velike Gorice.“, objasnila je umjetnica Nikolina Butorac.
18:30 Debatni klub Velika Gorica: “Participacija građana u urbanizaciji: ZA/PROTIV”, interaktivna debata
Ova debata pruža priliku građanima da kroz interaktivnu diskusiju rasprave o temi urbanizacije grada i prednostima te nedostacima participacije u kreiranju budućeg razvoja. Argumentiranom raspravom na temu učenici će uz sudjelovanje publike debatirati o pozitivnim i negativnim stranama participacije građana u urbanizaciji, istaknuti trenutne probleme te pokušati doći rješenja koje će imati benefite za svaku stranu. Kroz performans će se objasniti i najvažniji pojmovi, ali i prikazati (modificirana) forma debate koja bi gledateljima mogla poslužiti kao daljnji poticaj na dijalog i razgovor o važnim temama za sve građane.
19:30 Teatro Verrdi: “Kronika nestajanja”, kazališna predstava
Festival će završiti kazališnom predstavom “Kronika nestajanja” u dvorani Interpretacijskog centra Muzeja Turopolja. Ova drama bavi se temama identiteta, gubitka i promjena u urbanim sredinama. „Zašto nam majke ne govore o tome kako se tijelo s godinama mijenja, kako se ljepota srozava, o osjećaju gubitka i srama? Je li starost, čak i kad nema bolesti, samo neprekidni niz poniženja koji prati sve veća ravnodušnost?” – Nevidljiva žena i druge priče – Slavenka Drakulić
Uz bogat i raznolik program, drugi dan festivala obećava još više zanimljivih umjetničkih iskustava. Vidimo se!
„Oglede“ organiziraju Štoos teatar i Galerija Galženica Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica, uz podršku Plartforme za medije i kulturu. Suorganizatori su Muzej Turopolja, Turistička zajednica Velike Gorice, Zaklada „Zamah“ te „Trećeprostor“ i Studio 9. Oglede podupiru Grad Velika Gorica i Zagrebačka županija putem programa Javnih potreba u kulturi za 2024.
Comments
Loading…