in

Dok je on (55) ‘masirao’ 79-godišnjakinju, žena (35) krala po kući

AI ilustracija

Policijski službenici Policijske uprave zagrebačke dovršili su kriminalističko istraživanje nad 35-godišnjakinjom i 55-godišnjakom zbog sumnje u počinjenje kaznenog djela teške krađe na drzak način.

Naime, sumnja se da je osumnjičena 35-godišnjakinja, prema prethodnom dogovoru s osumnjičenim 55-godišnjakom, a s ciljem pribavljanja protupravne imovinske koristi, 9. svibnja u popodnevnim satima nazvala oštećenu 79-godišnjakinju te joj se lažno predstavila kao zdravstvena djelatnica navodeći da preko zdravstvene ustanove oštećena može dobiti besplatnu masažu.

Povjerovavši u priču pozivateljice te vjerujući da će masaža pozitivno utjecati na njeno zdravstveno stanje, oštećena je desetak minuta nakon telefonskog razgovora u svoju kuću na području Susedgrada pustila osumnjičenog 55-godišnjaka koji joj se i sam lažno predstavio kao stručna osoba za pružanje usluge masaže.

Za vrijeme dok je osumnjičeni u kupaonici masirao oštećenu, osumnjičena je neprimjetno ušla u nezaključanu kuću, a potom iz raznih prostorija kuće otuđila novčanik, optičke instrumente, novac i nakit te se s otuđenim predmetima, također neprimjetno, udaljila iz kuće.

Materijalna šteta pričinjena ovim kaznenim djelom iznosi oko 3.150 eura.

Nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja protiv osumnjičenih, koji se od ranije nalaze u istražnom zatvoru, je podneseno posebno izvješće nadležnom državnom odvjetništvu.

Prijevare na kućnom pragu – savjeti građanima

Obično mole za neku (pri)pomoć, sitnu uslugu, prodaju predmete ili nude usluge, lažno se predstavljajući. Žele zadobiti vaše povjerenje ili sažaljenje jer tako pripremaju teren za ući u vaš stan.
Prilagođavaju način i mogućnost činjenja kaznenog djela shodno trenutnim okolnostima, procjeni žrtve i mogućem riziku. Imajte na umu da se vješti prevaranti često koriste jednostavnim trikovima. Rizik je veći što je žrtva starije životne dobi. Samozaštitno ponašanje jako je bitno i može doprinijeti sprječavanju počinjenja kaznenih djela prijevara.

Policijska uprava zagrebačka podsjeća svoje građane da, ukoliko se susretnu s nepoznatim osobama koje su uporne u namjeri da ih se pusti u dom, a koje su lukave u smišljanju razloga zbog kojega bi ih trebalo pustiti, nipošto ne čine to, bez prethodne provjere o kome se radi.
Takve osobe:
– spremne su vrlo maštovito predstaviti se kao zaposlenici raznih institucija, pružatelji medicinskih usluga ili čak kao službene osobe,
– samo iskorištavaju lakovjernost potencijalnih žrtava.

Policijska uprava zagrebačka upozorava svoje građane da budu oprezni s “nepoznatim gostima” pa čak i s onima koji prethodno nazovu kako bi “najavili” svoj dolazak.
Kod nenajavljenih posjeta nepoznatih osoba, ne otvarajte kućna vrata dok ne provjerite tko je i što želi. Ne nasjedajte na trikove poput raznih ponuda i prodaje.
Budite sumnjičavi, ne otvarajte vrata ni sumnjivim službenim osobama, dok vam ne pokažu službenu ispravu ustanove koju zastupaju (policajci, bankari, električari, serviseri, instalateri Interneta i slično).

FOTO: Ilustracija

Ako sumnjate na osobe koje Vam se na taj način predstavljaju, odmah nazovite 192, prijavite takve slučajeve i zapamtite što više detalja o tim osobama kako biste nam pomogli u njihovom pronalasku.

     Preporuke
•    Ne žurite! Uzmite si vremena i dobro provjerite tko želi ući u Vaš dom.
•    Ne puštajte nepoznate osobe u svoj dom, a da se prethodno pouzdano ne uvjerite o kome je riječ.
•    Ne dajte se impresionirati odlučnim nastupom nepoznate osobe pred vratima, njegovom titulom,
ljubaznošću, bespomoćnošću ili dobrom prilikom za kupovinu.
•    Zatražite na uvid  dokument sa fotografijom ili  službenu iskaznicu za službene osobe i to provjerite
odnosno pogledajte kroz „špijunku“ ili s otvorenim vratima ali obavezno uz korištenje sigurnosnog
lanca.
•    Ako unatoč Vašem odbijanju , nepoznati počinitelj i dalje uporno pokušava ući u dom , zamolite za
pomoć susjeda i odmah o tome obavijestite policiju.

    Suradnja građana i policije
•     Zapamtite izgled osobe.
•     Ukoliko je moguće zapišite registarsku oznaku vozila s kojim se koristi nepoznata osoba, boju, marku ili druge karakteristične podatke.
•     Ne dirajte stvari koje je dirao počinitelj kako se ne bi uništili tragovi koji mogu poslužiti za otkrivanje i hvatanje počinitelja.
•     Možda ste posramljeni što ste dozvolili biti prevareni, ali ako ne prijavite, prevarant će, dok broji od vas ukradene vrijednosti, vrebati novu žrtvu i novu priliku.
•     S punim povjerenjem prijavite ovakve prijevare policiji na 192.

Comments

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Loading…

0

Što misliš?

Napisao Redakcija