in , ,

Dokumentarac ‘Hassanovi ratovi’ o našem novinaru Hassanu osvojio prestižnu nagradu!

Dokumentarac “Hassanovi ratovi”, u režiji Roberta Bubala, osvojio je prestižnu nagradu Zlatni šlep za najbolji dokumentarni film na 18. Vukovar film festivalu, a tim povodom Grad je upriličio svečani prijem redatelja Roberta Bubala i glavnog protagonista – Hassana Haidara Diaba.

Film ‘Hassanovi ratovi’ emotivna je priča koja prati život Hassana Haidara Diaba, novinara s velikogoričkom adresom, političkog komentatora i ratnog reportera, koji je tijekom svoje karijere prošao kroz dramatične životne promjene. Nekada član Palestinske oslobodilačke organizacije (PLO), Diab je oružje zamijenio perom i postao glasnogovornik za istinu u medijima, a sada živi pod policijskom zaštitom zbog prijetnji radikalnih islamista, kojima je i sam nekada pripadao.

Priča Hassana Haidara Diaba

U povodu ove prestižne nagrade, Grad je organizirao svečani prijem kojem su uz, domaćina  gradonačelnika Krešimira Ačkara sa suradnicima prisustvovali redatelj Robert Bubalo te sam novinar Hassan Haidar Diab čije je odrastanje obilježeno ratom tema dokumentarca.

Ja sam, gospodine gradonačelniče, najveći Turopoljec!

-  Nikada nisam sumnjao da će film imati uspjeh iz nekoliko razloga, ne zato što je to moja priča i ja pričam o sebi, već zato što je to priča o dječaku koji je s 10 godina kao ratnik krenuo ratovati i bio je spreman na sve, nakon čega je došao u Hrvatsku i transformirao se u jednog od najrespektabilnijih i najnagrađivanijih novinara u državi. Jedino od čega sam na neki način strepio bila je reakcija publike kada vidi moj životni put, jer ne možete znati na koji način ljudi razmišljaju. Međutim, životni put je takav kakav je, ja ne bi ništa promijenio, osim jednog – ako se reinkarniram da se rodim u Turopolju, odnosno u Velikoj Gorici! Volim ove ljude! – poručio je između ostaloga naš Hassan.

-Ovo je film koji zapravo ima puno priča Jedna je priča film, druga je priča što se događalo oko filma, od svega toga imali bismo materijala za još jedan dobar film snimiti jer štošta toga nije stalo, štošta toga nije ni snimljeno. Bili smo u sjedištu Fataha, bili smo u sjedištu Hezbolaha. Doista je bilo uzbudljivo, opasno, zanimljivo i jedno veliko životno iskustvo nakon kojeg čovjek povuče određene pouke- poručio je, između ostalog redatelj Bubalo, dodavši kako velika zahvala ide gradu Velikoj Gorici:

– Kada smo prvi puta došli tražiti podršku ovdje, došli smo ‘polunajavljeno’, predstavili svoju ideju, i na veliku sreću, gradonačelnik nam je odmah dao svoju podršku i ja mu čestitam na hrabrosti – poručio je redatelj, dodajući kako su na ideju da Velika Gorica ima čast održati premijeru filma došli upravo radi činjenice što s Gradom imaju odličnu suradnju te zato Hassan stalno s ponosom ističe da je Turopoljac i Velikogoričanin.

– Uistinu Velika Gorica s ponosom dočekuje našeg sugrađanina, čovjeka čiji je život i rad postao inspiracija ne samo za naš grad, nego i daleko šire. Film Hasanovi ratovi, koji je osvojio prestižnu nagradu Zlatni šlep za najbolji dokumentarni film na Vukovar Film Festivalu, dokaz je jedne izvanredne priče o hrabrosti, priče o istinitosti i neuništivoj ljudskoj snazi. Ovo priznanje ne samo da slavi i viziju redatelja, dragog prijatelja Roberta Bubala, već i ističe izniman doprinos Hassana kao novinara, ratnog reportera i političkog komentatora. Velika Gorica ovime postaje grad koji kroz vašu priču svjedoči važnosti dokumentiranja povijesti, ali istine i pravde u vremenu kada je to potrebnije, nažalost, više nego što je ikada prije bilo. Činjenica da je film premijerno prikazan upravo u našoj Velikoj Gorici svjedoči o jednoj posebnoj vezi koju dijelimo s vama. Srce mi je puno dragi Hassane, draga Lili, dragi Roberte i hvala Vam što ste pronijeli ime Velike Gorice u kulturnom svijetu na ovako visokoj razini – poručio je gradonačelnik Ačkar.

Također, prijemu je prisustvovala i Hassanova supruga Liljana, koja piše knjigu o svome životu s njime.

Ovom prilikom, gradonačelnik Ačkar prigodno je darivao Hassana i redatelja Bubala slikom i simbolom Turopolja – podgutnicom.

Comments

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Loading…

0

Što misliš?

Napisao Redakcija