Nakon nekoliko snažnih oluja i nepovoljnih vremenskih neprilika koje su u posljednjih nekoliko tjedana zadesile šire područje Velike Gorice i okolice, odlučili smo saznati koliko je Stožer civilne zaštite Grada Velike Gorice bio spreman na neočekivane prilike, kao i koliko su trenutno u pripravnosti te koje sve akcije poduzimaju kako bi osigurali zaštitu građana i njihove imovine.
Razgovarali smo s načelnikom Stožera Jakovom Sivrićem koji je istaknuo visoku pripremljenost na brojne izazove koje donose klimatske promjene s kojim se susreću svi dijelovi svijeta, a olujni i orkanski vjetrovi, poplave i povećana razina mora postaju sve učestaliji. Upravo iz tog razloga, velikogorički stožer civilne zaštite kontinuirano radi na unaprjeđenju sustava kako bi se minimizirali potencijalni rizici i štete u slučaju nepredvidivih vremenskih uvjeta tijekom cijelog ljeta.
Načelnik Jakov Sivrić ističe da su građani pravovremeno obaviješteni:
– Priprema građana na mogućnost olujne situacije tijekom ovog ljeta organizirana je obavještavanjem građana putem javnih medija na moguću ugrozu, te dijeljenjem letaka o ponašanju građana u situaciji nadolaska olujnog nevremena, te praćenjem prognoze vremena Državnog hidrometeorološkog zavoda. Što se tiče infrastrukture, nastoji se smanjiti ranjivosti i ojačati fizička otpornost kritičnih subjekata, naročito infrastrukture koje su ključne za održavanje vitalnih društvenih funkcija, gospodarskih aktivnosti, javnog zdravlja i sigurnosti te okoliša, pojasnio nam je načelnik.
Do sada je zabilježeno više od 500 prijava šteta, najviše u selima
Stožer civilne zaštite Grada Velike Gorice ima jasno definirane postupke i organizira redovna dežurstva operativnih snaga kako bi se osigurala brza i efikasna reakcija u slučaju potrebe. Prije i za vrijeme olujnih nevremena, angažiraju se vatrogasci, komunalna poduzeća, HEP, Crveni križ i ostale operativne snage civilne zaštite. Uz dosadašnje oluje, kako nam pojašnjava načelnik Sivrić, Velika Gorica je zabilježila petstotinjak prijava šteta na građevinskim objektima, poljoprivrednim površinama i parkovima, a kada su u pitanju zaprimljene štete, znatno više ih je bilo u okolnim naseljima grada:
– Obilaskom našeg područja lokalne samouprave utvrđeno je više šteta u okolnim naseljima. Stradali su krovovi mnogih kuća, uništene poljoprivredne površine, a mnoga stabla su polomljena, govori nam načelnik.
Tom prilikom, načelnik je poručio kako je uklanjanje svih šteta očekuje do kraja ovog tjedna, a dodaje i kako su intervencije i uklanjanje šteta zaista bile zahtjevne, mukotrpne i dugotrajne.
Uvježbana reakcija i prilikom nestanka struje
S obzirom na promjenjivo ljeto, nije isključeno kako će se na području Velike Gorice pojaviti još koja snažna oluja, a u tom slučaju, Stožer civilne zaštite Grada Velike Gorice planira osigurati komunikaciju s građanima te ih uputiti u to što sve moraju poduzeti.
– Informiranje građana odvijat će se prema Planu djelovanja civilne zaštite putem povjerenika civilne zaštite i njihovih zamjenika, koje ima svaki mjesni odbor i gradska četvrt u gradu Velikoj Gorici. Povjerenici i njihovi zamjenici su osposobljeni i detaljno upoznati s mjerama i aktivnostima u sustavu civilne zaštite koje se provode prije, za vrijeme i nakon velikih nesreća ili katastrofa, poručuje načelnik dodajući kako je u takvim situacijama uvijek sve pod kontrolom.
U slučaju nove snažne oluje, ona će se pokušati predvidjeti i spriječiti rizik od šteta
S obzirom na svoje rušilačko djelovanje, olujni i orkanski vjetar vrlo štetno djeluje na građevinsku djelatnost, područje elektroprivrede i telekomunikacije. Nevrijeme uzrokuje velike materijalne štete na objektima, uključujući oštećenje krovova, nasada i drugih materijalnih sredstava, no velikogorički stožer civilne zaštite redovnim dežurstvima i uvježbanim reakcijama spreman je na nove neprilike.
– Stožer civilne zaštite i operativne snage civilne zaštite Grada Velike Gorice bit će u stalnoj pripravnosti ne samo tijekom ljeta, već tijekom cijele tekuće godine kako bi brzo i učinkovito reagirali u slučaju potrebe i osigurali neprekidnu pomoć građanima. Grad Velika Gorica dobro je organiziran u preveniranju svakog oblika kriznih situacija, uključujući pojavu orkanskih i olujnih nevremena. Preventivnim mjerama nastoji se predvidjeti, izbjeći i spriječiti rizike, kao i smanjiti preostale utjecaje od ekstremnih vremenskih događaja. Upravljanjem rizika nastoji se smanjiti negativne posljedice klimatskih promjena obuhvaćajući sve aspekte rizika, pojašnjava nam načelnik.
Loši vremenski rizici nisu, nažalost, ograničeni ni na godišnje doba ni na geografsko područje, stoga, kako poručuje načelnik, važno je da građani prilagode svoje uvjete života novim vremenskim promjenama i pravovremeno se posvete osiguranju i zaštiti svoje privatne imovine kako bi štete koje se mogu dogoditi bile što manje te predstavljale što manju opasnost za život.
Comments
Loading…