in , , ,

Najavljena je premijera predstave Roža koja na satiričan način progovara o važnoj društvenoj temi

Štoos teatar poziva na premijeru nove predstave “Roža (Cura s greškom)”

Štoos teatar poziva na premijeru nove predstave “Roža (Cura s greškom)” Ane Katulić i Žaka Branka Valente, u produkciji Štoos teatra Velika Gorica i izvedbi Ane Katulić, a prema motivima pripovijetke Slavka Kolara “Svoga tela gospodar”. 

Premijera se održava u srijedu, 25. rujna, u dvorani Gorica Pučkog otvorenog učilišta, s početkom u 20 sati. Ulaznice možete nabaviti na blagajni POUVG od 8 sati na dan izvedbe.

Nova predstava Štoos teatra naziva Roža (Cura s greškom ) je “Smešna pripovest vu sedmerom spelavanju u izvedbi Ane Katulić , a prema motivima pripovijetke „Svoga tela gospodar“ Slavka Kolara”. Ideju i koncept za predstavu je razvila Ana Katulić sa autorskim timom Žak Branko Valenta, Ana Katulić. Za glazbu se pobrinuo Ivan Grobenski, a scenski pokret Mia Štark.

U predstavi je korištena glazba vokalnog ansambla Lado/ Ladarice: Turopoljski svati (Dragutin Brahun/ Božo Potočnik), Turopoljski drmeš (Dražen Kurilovčan).

Predstava progovara o položaju žena u hrvatskom društvu

„Kad Roža Brezovićeva ne bi imala falingu, ne bi ona tebe čekala“, progovara Slavko Kolar o liku Rože; ni žene, ni djevojke u svojoj pripovijetci „Svoga tela gospodar“. Krepkim i trpkim humorom kroz prizmu tada uobičajenog ugovorenog braka šepave Rože i partnera joj Ive iznosi svu surovost i licemjerje hrvatskog sela i seljaka. Kolar ne navija, ne rida niti nariče, već upozorava, nasmijava i opominje.

Upravo za tom „Rožom“ poseže autorski dvojac Valenta/Katulić kao polazištem ovog autorskog projekta kojim otvaraju neuralgična i urgentna pitanja ugroženog položaja i vrednovanja žene danas; kad se mukom generacija žena izborena stečena prava u brojnim zemljama svijeta ponovno dovode u pitanje, dok se u drugima tek trebaju izboriti.

Kolareva Roža u projektu zrcali aktualnu situaciju i anomalije u hrvatskom društvu kojima svjedočimo, a u kojem je položaj žene ugroženiji no ikad.

Autori ne romantiziraju i ne osuđuju, već pozivaju na konstruktivni dijalog i iznalaženje riješenja. Njihova Roža nije heroina novog doba, već tiha snaga svojeg vremena čiji su snovi satkani od želje za humanošću, za priznavanjem i traženjem ispravnih ljudskih odnosa i ponašanja. Tamo gdje je počela sanjati Roža nastavljaju autori, dekonstruirajući romantizirani san da je za sreću dovoljno malo čarobne prašine i da se za ljubav baš sve u životu treba probati.

Predstava je sufinancirana sredstvima Grada Velike Gorice kroz Program Javnih potreba u kulturi za 2024., a premijera je ostvarena u suradnji s Pučkim otvorenim učilštem Grada Velike Gorice.

Comments

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Loading…

0

Što misliš?

Napisao Tessa Šreng