in ,

VELIKA MLAKA Vozilo izletjelo, intervenirali vatrogasci

Foto: JVP Velika Gorica
Jutros je u naselju Velika Mlaka došlo do izlijetanja osobnog vozila s prometnice, nakon čega je bilo potrebno izvući vozača iz vozila te ga predati timu Hitne medicinske pomoći, javljaju iz JVP Velika Gorica.
– Unesrećena osoba zadobila je lakše tjelesne ozljede i brzo je predana na daljnju medicinsku obradu. Na intervenciji je sudjelovalo šestero vatrogasaca s dva vozila. Ovim putem pozivamo vozače na oprez i prilagodbu brzine vozila okolnostima na cesti i u prometu! – poručili su iz JVP-a.
Foto: JVP Velika Gorica

Oprez u prometu za vrijeme kiše: Sigurnost na prvom mjestu

Kada kiša počne padati, prometne uvjete više ne diktira samo stanje ceste, već i vremenski uvjeti koji u velikoj mjeri mogu ugroziti sigurnost svih sudionika u prometu. Vožnja po mokrim i skliskim cestama zahtijeva poseban oprez i prilagodbu stila vožnje, bez obzira na to koliko iskusni vozači mislimo da jesmo.

Smanjena vidljivost

Jedna od najvećih prijetnji tijekom kišnih uvjeta jest smanjena vidljivost. Kišne kapi na vjetrobranu, zamućeni prozori i refleksija svjetala na mokroj cesti mogu otežati pravilno uočavanje vozila, pješaka i prometnih znakova. Osiguravanje ispravnog rada brisača i redovito čišćenje stakla od izmaglice ključno je za održavanje jasnog pogleda na cestu.

Smanjena kontrola nad vozilom

Mokra cesta smanjuje trenje između guma i površine ceste, što rezultira duljim zaustavnim putem i povećanim rizikom proklizavanja. Hidroplaning (akvaplaning) nastaje kada gume izgube kontakt s cestom zbog sloja vode, što vozačima može oduzeti kontrolu nad vozilom. Smanjenje brzine i izbjegavanje naglih manevra pomoći će u smanjenju rizika od gubitka kontrole.

Prilagodba brzine

Jedna od najvažnijih mjera opreza je smanjenje brzine. Zakonska ograničenja brzine vrijede za idealne uvjete na cesti, ali kada pada kiša, preporuča se voziti sporije kako bi se povećala sigurnost. Vozači bi trebali zadržati veći razmak između svog i vozila ispred, kako bi osigurali dovoljno vremena za zaustavljanje u slučaju nužde.

Ispravno osvjetljenje

U kišnim uvjetima važno je da vozači uključe kratka svjetla (ili dnevna svjetla ako su na modernim vozilima), čak i tijekom dana, kako bi bili bolje uočljivi drugim sudionicima u prometu. Duga svjetla, s druge strane, mogu izazvati odbljeske na mokroj cesti i smanjiti vidljivost, pa ih treba izbjegavati.

Pješaci i biciklisti

Pješaci i biciklisti posebno su ranjivi tijekom kišnih uvjeta jer je i njima smanjena vidljivost, a često nose kišobrane ili kape koje dodatno umanjuju njihovu sposobnost uočavanja vozila. Vozači moraju biti posebno pažljivi na prijelazima za pješake i u blizini biciklističkih staza.

Vožnja po kiši zahtijeva dodatnu pažnju, smirenost i strpljenje. Prilagođavanjem brzine, održavanjem sigurnog razmaka, upotrebom odgovarajućih svjetala te izbjegavanjem naglih manevara, vozači mogu značajno smanjiti rizik od nesreća i poboljšati sigurnost svih sudionika u prometu. Sjetimo se da sigurnost uvijek mora biti na prvom mjestu, a kad pada kiša, dodatna opreznost može spasiti živote.

Comments

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Loading…

0

Što misliš?

Napisao Redakcija