Završena amaterska nogometna prvenstva, osim u 4. HNL

Četiri turopoljska kluba ostvarili promociju u viši rang, nitko nije otišao u relegaciju

Povjerenik natjecanja NS ZŽ čeka kraj utakmice sa peharom i medaljama za prvaka 1. ŽNL Istok. Foto: Zlatan Sever/V'Gradu

Na većini pozornica zastori su spušteni, još je preostalo odigrati jedan čin na pozornicama 4. HNL Središte Zagreb, pa će više-manje svi klubovi koji ne moraju u kvalifikacije, moći otići na više nego zasluženi odmor. Jer, prvenstva su bila duga, korona je nametala raznorazna ograničenja, od treniranja, do početka proljetnog dijela, bez gledatelja, vrijeme je bilo primjerenije nordijskim nego srednjeeuropskoim uvjetima, ali sve to nije spriječilo nogometne amatere (kao i one profesionalne igrače, naravno!) da igraju i odigraju najbolje što su znali i mogli. A mišljenja smo da NS VG i nema razloga za nezadovoljstvo, jer ipak su 4 kluba, članovi NS VG otišli u promociju, tj. plasirali su se u ligu više, dok niti jedan nije otišao u relegaciju, odnosno nije ispao u ligu niže. Pa, krenimo redom:

U 3. HNL Središte, NK Kurilovec osvojio je 3. mjesto i iako je jedno vrijeme bio i na čelu tablice, neke okolnosti su dovele do osvajanja trećeg mjesta na kraju prvenstva. Iako je nakon jesenskog dijela s klupe Kurilovca, otišao Perica Vidak i došao Marko Pancirov, koji je nakon slabije serije rezultata prekinuo suradnju s Kurilovcem i došao je Tihomir Pereković, kao privremeno rješenje, do završetka sezone. Dakle, treće mjesto u 3. HNL Središte i finale kupa NS ZŽ. Ne znamo kakvi su bili planovi čelništva kluba, ali smatramo da je ostvareni plasman u skladu s igračkim kadrom, ali i ozljedama koje nisu štedjele Kurilovec. A u zadnjoj utakmici, na ŠRC Udarnik, Kurilovec je remizirao protiv Ponikva rezultatom 2:2. Strijelac oba pogotka bio je Luka Sedlaček, najbolji strijelac kluba.

NK Kurilovec, finalist Kupa NS ZŽ sa uzvanicima, peharom i medaljama. Foto: V’Gradu

U 4. HNL Središte Zagreb, NK Lukavec osvojio je drugo mjesto, a samim time i promociju u 3. HNL, što znači da će sljedeće godine Turopolje imati 2 predstavnika u 3. HNL, što je svakako vrijedno spomenuti, ali i čestitati Upravi, igračima, treneru i svima oko kluba Lukavca na tom uspjehu. A u predzadnjem kolu gostovali su kod NK Straže u Humu na Sutli i rutinirano pobijedili 6:0, golovima Humeljaka (3), Eleza, Valentinčića i Lagundžije. Bravo, dečki!

NK Gradići igrali su kod kuće protiv NK Croatie iz Hrastja i pobijedili 5:0, golovima Brdeka (2), Turkalja, Radoša i Igora Hajduka. Gradići drže petu poziciju i stabilni su četvrtoligaš. Bravo i za njih.

4. HNL Središte, Gradići – Lukavec 0:1, detalj s utakmice. Foto: Zlatan Sever/V’Gradu

U JŽNL prvak je NK Samobor, koji je vodio glavnu ulogu od prvog kola i bez poraza je uspio završiti sezonu. Drugoplasirani na tablici je NK Mraclin, koji je tom pozicijom sigurno otišao u promociju,, tj. u 4. HNL, sastav koje je još nepoznat. I u Mraclinu je nakon jesenske sezone došlo do smjene trenera, ovaj puta Marko Pancirov je otišao i umjesto njega je došao Damir Milanović. Očito su u Mraclinu donosili dobre odluke i “projekt 4. HNL” dobro osmislili i još bolje proveli u djelo. Čestitke vrijednoj upravi, trenerima i igračima na ovom uspjehu i želimo im puno sreće u sljedećoj sezoni. Napominjemo da je Mraclin prošle godine preko kvalifikacija došao u JŽNL, a ove sezone odmah otišao u ligu više. U zadnjem kolu pobijedili su NK Lomnicu rezultatom 2:0, golovima Jurića.

JŽNL, Mraclin slavi osvajanje drugog mjesta i promociju u 4. HNL. Foto: FB NK Mraclin

NK Ban Jelačić također je dobro igrao i bio takoreći u igri za promociju do pred sam kraj prvenstva, ali su na kraju “dužina klupe”, ozljede i kartoni doveli do malo lošijih rezultata, ali u Vukovini nikako ne bi smjeli biti nezadovoljni. Trener Stefan Rajić radio je dobar posao i na tome mu treba čestitati, isto kao i igračima na pokazanim igrama. Završili su na 6. poziciji na tablici, a u zadnjem su kolu odigrali bez pogodaka protiv NK Vinogradara iz Mladine.

NK Polet iz Buševca osvojio je na kraju 7. mjesto na tablici, a kako su znali reći u sportskim krugovima, uz veće ambicije mogli su sigurno dostići i višu poziciju. Trener Zoran Tomčić zamijenio je Maria Pavišu na klupi još tamo negdje u jesen i sigurno plovio “nemirnim bespućima JŽNL”. U zadnjem su kolu dočekali NK Dinamo iz Jakovlja i otpratili ih kući sa četiri gola u mreži, a strijelci su bili Klafurić, Šestak, Janječić i Matušin.

NK Turopoljac iz Kuča osvojio je 10. poziciju s kojom sigurno u klubu nisu najzadovoljniji. I u Turopoljcu je došlo do promjene trenera početkom jeseni kada je Vladu Horvata zamijenio Milan Marinić. Bilo je tu i svijetlih i manje svijetlih, a i poneki skroz tamni trenutak. Igrali su serijski – serija poraza, pa serija pobjeda, pa serija poraza, a s porazom su i završili sezonu. Na domaćem su terenu izgubili od NK Rakovog Potoka 1:2, gol je dao Leon Jaki.

NK Lomnica je najneugodnije turopoljsko iznenađenje u JŽNL, jer su nakon solidne jeseni svi očekivali više u proljeće, ali neposredno pred početak prvenstva došlo je do smjene trenera i umjesto Romana Župetića doveden je legedarni Štef Deverić, ali ni to nije puno pomoglo, tako da je u proljeće osvojeno svega 9 bodova, dvije pobjede i tri neriješena susreta za ukupno 14. mjesto na tablici.

NK Klas iz Mičevca je proživljavao teške trenutke u ovom prvenstvu, ali na kraju se uspio spasiti od relegacije pobjedom protiv direktnog rivala NK Rakovca. Na kraju je zauzeo 16. mjesto na tablici, a u zadnjem je kolu ugostio prvaka, čestitao im na naslovu i izgubio 1:3. S obzirom da je od prvaka, koji je postigao preko 100 golova u prvenstvu, nije kraj svijeta.

A u 1. ŽNL Istok u zadnjem kolu igran je derbi kola, proljeća a možda i cijelog prvenstva. U Obrezini su se susreli NK Mladost iz Obrezine, drugoplasirana ekipa i NK Kupa iz Pokupskog, vodeća ekipa na tablici, sa dva boda prednosti. Bilo je napeto, veliki ulog bio je u igri, a utakmica je završila neodlučeno, po jedan gol svake ekipe, 1:1, što znači i po bod svakoj ekipi. To je bilo dovoljno NK Kupi iz Pokupskog da zadrži dva boda prednosti pred Mladosti i – osvoji prvo mjesto i promociju u JŽNL! Za mnoge iznenađujuće, ali Kupa je bila najkonstantnija ekipa tijekom prvenstva iako je samo godinu dana ranije ostvarila plasman u 1. ŽNL Istok. Bravo za trenera Miroslava Lukinića, sve igrače, ali i upravu, te za nezaobilazne “Kupa Boyse”, vjerne i brojne članove navijačke skupine koja je 12. igrač Kupe! Bravo, Brežani!!!

30. kolo, 1. ŽNL Istok, Mladost – Kupa 1:1, detalj s utakmice. Foto: Zlatan Sever/V’Gradu

NK Meštrica završila je prvenstvo na 3. mjestu, zadnje kolo dobili su 3:0 protiv Gaja, koji nije došao na utakmicu. Dugo vremena i Meštrica je bila u igri za prvo mjesto, ali je posustala pred kraj prvenstva.

NK Vatrogasac iz Kobilića završio je na četvrtom mjestu, dok je ostatak klubova plasiran u donjem dijelu tablice. NK Dinamo Hidrel iz Novog Čiča završio je na 9. poziciji, NK Buna na 10., dok je NK Posavec završio na 13. poziciji.

30. kolo 1. ŽNL Istok, igrači i stožer NK Kupe s osvojenim peharom i medaljama. Foto: Zlatan Sever/V’Gradu

U 2. ŽNL istok, NK Turopolje je prošle nedjelje u direktnom susretu protiv NK Brcka pobjedom od 5:2 osiguralo prvo mjesto i povratak u 1. ŽNL Istok, tako da NS VG više nema klubova sa svog područja u 2. ŽNL. I ove je nedjelje Turopolje pobijedilo Mladost u Obedišću sa 6:1.

NK Turopolje nakon osvajanja prvog mjesta u 2. ŽNL Istok. Foto: Zlatan Sever/V’Gradu

Gore navedene činjenice dovoljne su nam za pozitivnu ocjenu nastupa turopoljskih klubova od 2. ŽNL do 3. HNL, kao i njihovi promocija u više lige. Naravno, još uvijek postoji mogućnost da zbog predstojeće reorganizacije natjecanja još neki naš klub ode u promociju, ali o tome ne možemo ništa konkretno reći prije nego završe sva prvenstva i donesu se odluke o sastavima liga za narednu sezonu.

A do tada možemo uživati u utakmicama Europskog nogometnog prvenstva, kao i u natjecanjima 3 malonogometne lige na području Grada, koje svoja natjecanja počinju sljedeći vikend, neke 19., a neke 20. lipnja. Kao što znate, “Breška liga”, Malonogometna liga Turopolja i Posavine te Malonogometna liga Sjever privlačit će pažnju ljubitelja malog nogometa sve tamo do sredine kolovoza. Bit će to zanimljivo ljeto!