in ,

Članice goričkog Foruma SDP-a podržale Dan crvenih haljina: Educirale Velikogoričanke o važnosti prevencije

Dan crvenih haljina je javnozdravstvena edukativna akcija koja se obilježava diljem Hrvatske prvog petka u veljači. Taj Nacionalni dan borbe protiv moždanog udara u žena nosimo crveno, jer upravo crvena boja simbolizira zdravlje, život, ali i upozorenje.

Predsjednica Foruma žena Ivana Mlinar napominje kako već nekoliko godina članice goričkog Foruma podržavaju ovu hvalevrijednu akciju, jer se njezinim provođenjem ukazuje na mogućnost prevencije moždanog udara kod žena. Ključna spoznaja struke koju trebamo osvijestiti je da se moždani udar može spriječiti i to brigom o svom zdravlju i okolnostima koje na to utječu, a pravilna prehrana i redovito kretanje osnovna su pravila za zdraviji život.

Edukaciju provode u suradnji s pročelnicom Zavoda za intenzivno liječenje, prof. dr. Zdravkom Poljaković spec. neurolog-intenzivist, iz Klinike za neurologiju.

“Danas, na Dan crvenih haljina, naše Goričanke pokušavamo, sa svrhom edukacije, upozoriti da se preko 80% moždanih udara može spriječiti prepoznavanjem, kontrolom, prevencijom i liječenjem rizičnih čimbenika za moždani udar”, poručila je Poljaković istaknuvši kako se to stanje može spriječiti ako pripazimo na rizične čimbenike.

“Može se navesti čak 10 ključnih rizičnih čimbenika za moždani udar na koje se može utjecati: povišeni krvni tlak, kao i povećane masnoće, šećerna bolest, poremećaji srčanog ritma, pušenje i prekomjerna konzumacija alkoholnih pića, povećana tjelesna masa i fizička neaktivnost, kao i prehrambene navike”, navela je Poljaković.

Neurologija Poljaković napominje i savjetuje na koje sve načine žene mogu prevenirati i smanjiti rizik nastanka moždanog udara: društvenom aktivnošću i redovitim vježbanjem, uvođenjem pravilne i redovite prehrane bogate voćem i povrćem, kao i smanjivanjem onih štetnijih sastojaka poput soli, šećera i masnoća.

Akronim G.R.O.M. opisuje najčešće znakove moždanog udara – govor, ruka, oduzetost i izuzetan značaj minuta, odnosno pravovremene brze reakcije okoline! Važno je naučiti da kod žena postoje i neki nespecifični simptomi poput iznenadne glavobolje i nesvjestice, mučnine uz povraćanje i štucanje, zbunjenosti i dezorijentacije, nesvjestice, epileptičkog napada, iznenadnog lupanje srca.

Ivana Mlinar ističe kako obilježavanjem ove akcije žele da i naša Velika Gorica bude dio te borbe osvješćivanja i podrške ženama koje su ga preživjele. Osnovni cilj današnje akcije podizanje je svijesti o uzrocima i pogubnom zanemarivanju znakova upozorenja, odnosno simptoma. – naglašava Mlinar.

Svaka od nas, bez obzira na životnu dob, može doživjeti moždani udar, ali je izuzetno važno da osvijestimo činjenicu da je moždani udar velika opasnost za žene, da su brojne posljedice s kojima se dalje mora živjeti, ali i to da je moguće spriječiti i/ili smanjiti njegovu mogućnost. Nažalost, porazan je podatak da od moždanog udara umire veći broj žena nego muškaraca i da svake godine ubije dvostruko više žena nego karcinom dojke.

Slijedom zabrinjavajućih podataka da će primjerice jedna od 5 žena dobiti moždani udar ili da će jedna od 3 žene umrijeti od moždanog udara te činjenici da je moždani udar vodeći uzrok invaliditeta, pozivamo Goričanke da idu na preventivne neurološke preglede, brinu o svome zdravlju i usvoje zdrave životne navike. Ključno je i da nauče prepoznati simptome upozorenja i odmah zatraže pomoć, jer je svaka minuta ključna za ishod!

Comments

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Loading…

0

Što misliš?

Napisao vgradu