S ciljem podizanja svijesti o problemima i izazovima s kojima se susreću osobe s Downovim sindromom, danas obilježavamo Svjetski dan osoba s Down sindromom. Down Syndrom International (DSI) službeno je odredio 21. ožujak kao Svjetski dan osoba s Down sindromom (WDSD). Taj datum odabran je kako bi označio jedinstvenost Downova sindroma u potrostručenju (trisomiji) 21. kromosoma.
Simbol Dana sindroma Down su šarene čarape. Nošenjem šarenih čarapa pokazuje se podrška borbi osoba s Down sindromom kako bi se što bolje integrirali u naše društvo.
Iz Hrvatske zajednice za Down sindrom prošle godine su pozvali sve da osvijeste važnost inkluzije.
Jeste li i jesu li oni uključeni?
Imate li iste mogućnosti i imaju li oni iste mogućnosti kao i drugi?
Suočavate li se s preprekama i suočavaju li se oni s preprekama?
Sudjelujete li u inkluzivnim aktivnostima, sudjeluju li i oni u inkluzivnim aktivnostima?
Odvijaju li se vaše aktivnosti na marginama društva i odvijaju li se njihove aktivnosti na marginama društva ili u zajednici s drugima?
U prosjeku, jedno od 650 novorođene djece se rađa s Downovim sindromom. Taj poremećaj sprječava normalan tjelesni i mentalni razvoj djeteta. Down sindrom smatra se jednim od najčešćih genetskih odstupanja pri kojem postoji višak jednog ili dijela jednog kromosoma što uzrokuje različite probleme u psihofizičkom razvoju djeteta.
Obilježavanjem Svjetskog dana sindroma Down želi se upoznati i upozoriti na ovaj poremećaj te potaknuti na veće poštivanje prava ljudi s Downovim sindromom, potaknuti razumijevanje i nastojanje za poboljšanjem njihovog položaja u društvu. Odgovornost za to leži u nadležnim državnim institucijama, organizacijama civilnog društva i svima nama. Oni su topli, dobrodušni, vedri, veseli, komunikativni, mogu biti kreativni, kopiraju ponašanje svoje sredine. No, međutim čitav život potrebna im je njega i pomoć.
Comments
Loading…