in , ,

Društvo žena Velika Mlaka obilježilo je Dan borbe protiv nasilja nad ženama

Društvo žena Velika Mlaka obilježilo je Dan borbe protiv nasilja nad ženama jučer, 23. studenog, u Velikoj Mlaki.
Tom prigodom pridružile su im se kolegice iz udruga žena iz Mičevca, Ščitarjeva, Kozjače, Novog Čiča i Poljane Lekeničke, predsjednica udruge “Uzorne hrvatske seoske žene” Katica Jerleković te predstavnik Mjesnog odbora Velika Mlaka i ujedno predsjednik DVD-a Velika Mlaka Juraj Dijanežević.
Program obilježavanja sastojao se od tri dijela: obilaska kapelice sv. Barbare, u koji je predstavnice gostujućih udruga žena povela predsjednica Društva žena Velika Mlaka Ivana Andrić Penava. Nakon toga je uslijedilo stručno predavanje s radionicom na temu nasilja nad ženama s naglaskom na njegovu prevenciju i na situacije što kada se nasilje već dogodi, koje je održala upraviteljica Obiteljskog centra Područne službe zagrebačke Natali Sergo Kozumplik, psihologinja po struci. U završnom dijelu programa održana je psihodramska radionica, koju su vodile članice Društva Velika Mlaka Maja Adžaga, mag. pedagogije, i Dunja Golubić, mag. bibliotekarstva. One su prisutne upoznale s psihodramskim tehnikama i kroz njih ih potaknuli da istraže različite uloge koje ima jedna žena.
Obilježavanjem Dana borbe protiv nasilja nad ženama, iz Velike Mlake su odaslane važne poruke čiji je cilj podići svijest javnosti o broju zlostavljanih žena, o tome kako prepoznati da je žena žrtva zlostavljanja i kako joj pomoći u tako teškoj životnoj situaciji. Sudionici programa pokazali su veliki interes i visoku razinu osviještenosti o važnosti ove teme te će Društvo žena Velika Mlaka zasigurno nastaviti suradnju s Obiteljskim centrom kako po pitanju ove teme, tako i po pitanju drugih tema koje su otvorene tijekom predavanja i radionice upraviteljice Područne službe zagrebačke Natali Sergo Konzuplik, a iskazana je i želja i potreba za proširivanjem suradnje s Obiteljskim centrom i u drugim mjestima na području Grada Velike Gorice, sve s ciljem podrške ženama žrtvama zlostavljanja.

Kako se boriti protiv nasilja nad ženama i kome se obratiti

Borba protiv nasilja nad ženama zahtijeva zajednički trud pojedinaca, zajednica i institucija. Ključni koraci uključuju edukaciju, prepoznavanje znakova nasilja, pružanje podrške žrtvama i prijavu nasilja nadležnim tijelima.

Koraci u borbi protiv nasilja nad ženama

  1. Edukacija i osvještavanje
    • Informirajte se o vrstama nasilja (fizičko, psihološko, ekonomsko, seksualno) i naučite prepoznati znakove.
    • Sudjelujte u edukativnim programima i radionicama te podržavajte inicijative koje promiču ravnopravnost spolova i nenasilje.
  2. Podrška žrtvama
    • Saslušajte žrtvu bez osuđivanja. Pružite joj podršku i uvjerite je da nije sama.
    • Pomozite joj da shvati kako nasilje nije njezina krivnja i da ima pravo na sigurnost.
  3. Prijava nasilja
    • Ako svjedočite nasilju ili ste svjesni da se ono događa, prijavite ga policiji ili nadležnim institucijama. Prijava može spasiti život.
  4. Zajednička akcija
    • Uključite se u aktivnosti lokalnih udruga koje rade na prevenciji nasilja. Organizirajte i sudjelujte u kampanjama podizanja svijesti.

Kome se obratiti za pomoć

  1. Policija (192)
    • U slučaju neposredne opasnosti, nazovite policiju.
  2. Centri za socijalnu skrb
    • Centri pružaju podršku i pomoć žrtvama nasilja te mogu osigurati smještaj u sigurnim kućama.
  3. Sigurne kuće
    • To su skloništa za žene i djecu koji su žrtve nasilja. U njima se pruža sigurno okruženje, psihološka podrška i pravna pomoć.
  4. Obiteljski centri
    • Pružaju savjetodavne usluge i programe podrške žrtvama nasilja.
  5. Nacionalni pozivni centar za žrtve nasilja (116 006)
    • Besplatna i anonimna telefonska linija dostupna 24 sata dnevno.
  6. Udruge za prava žena
    • Mnoge nevladine organizacije pružaju pravnu, psihološku i socijalnu podršku ženama.
  7. Liječnici i zdravstvene ustanove
    • Liječnici mogu dokumentirati ozljede, pružiti medicinsku pomoć i usmjeriti žrtve prema odgovarajućim službama.

Kako pomoći kao pojedinac

  • Ako sumnjate da je osoba u vašoj blizini žrtva nasilja, obratite joj se s empatijom i diskrecijom. Pokažite da ste tu za nju.
  • Nikada nemojte ignorirati znakove nasilja. Svaka prijava može napraviti razliku.
  • Pridružite se inicijativama koje promiču borbu protiv nasilja.

Borba protiv nasilja nad ženama počinje s nama. Zajedno možemo stvoriti društvo u kojem svaka žena živi bez straha i s punim pravom na dostojanstvo i sigurnost.

Foto: Društvo žena Velika Mlaka

Comments

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Loading…

0

Što misliš?