U zanimljivoj utakmici na samom kraju utakmice pobijedio je s(p)retniji domaćin

Utakmica u toplo nedjeljno poslijepodne u Gradićima imala je sretan završetak za Gradiće, ali sreću i pobjedu su igrači Gradića u potpunosti zaslužili. Iako je prva postava domaćina izgledala malo drukčije nego što bi je trener Marko Biljan želio vidjeti, u igri protiv Samobora, jednog od kandidata za prvo mjesto domaćin nije imao slabog mjesta tijekom svih 90 i nešto minuta igre. Samo kao napomena, u ekipi Gradića nije bilo ozlijeđenih Budimira i Turkalja, drugim obvezama spriječenih Bebleka i Krstanovića, Sudar je bio “načet ozljedom” i sjedio je na klupi… No, krenimo redom.

15.05.2022. 4. NL, Gradići – Samobor 1:0, kapetani i sudac prije utakmice. Foto: Z. Sever/V’Gradu

Početne minute utakmice protekle su u ispitivanju snaga, a prvi su priprijetili gosti kada je Guliš pucao s nekih 18 m od vrata i gađao donji lijevi kut vratara Božurića, ali je mladi, 19-ogodišnji Matej Božurić odlično reagirao i obranio ovaj precizni udarac. Tom obranom mladi Božurić sigurno je dao dodatnu sigurnost svojim suigračima.

Sljedeću prijetnju Božuriću poslao je Jurica Brdek, bivši igrač Gradića, “Turopoljac na privremenom radu u Samoboru”, kada je u 15. minuti nakon solo prodora po desnoj strani pucao, ali pored vrata. Inače, Jurica Brdek je trenutno najbolji strijelac 4. NL Središte Zagreb “B”, sa 22 postignuta pogotka.

15.05.2022. 4. NL, Gradići – Samobor 1:0, detalj s utakmice. Foto: Z. Sever/V’Gradu

Domaći su prvi puta ozbiljnije zaprijetili preko Pralasa iz slobodnog udarca u 18. minuti, ali lopta je fijuknula pored lijeve vratnice gostujućeg vratara Štefkovića.

Ostatak prvog dijela protekao je u igri između kaznenih prostora jedne i druge ekipe, bez ozbiljnije prijetnje sve do 44. minute kada je u prilici bio Pralas, ali bezuspješno, isto kao i u 45. minuti kada je glavom pucao dobro, ali malo iznad grede gostujućih vrata.

15.05.2022. 4. NL, Gradići – Samobor 1:0, Pralas puca preko vrata. Foto: Z. Sever/V’Gradu

U drugi dio i jedni i drugi ulaze čvrsto i borbeno, a prvu priliku na utakmici imali su igrači Gradića u 53. minuti kada je David Posavec odličnim udarcem sa 16 m s desne strane napada pogodio desnu vratnicu vratara gostiju Štefkovića od koje se lopta odbija na noge Šandoru koji puca, ali preko vrata. Bila je dobra prilika za Gradiće, nedostajao je koji cm da lopta odsjedne u mreži gostiju.

I gosti prijete u 58. minuti kada Vujić puca sa 16 m s lijeve strane, ali mladi Božurić se ne da iznenaditi. Par minuta kasnije jedna visoka lopta s desne strane ubačena je prema Željku Štulecu, iskusnom napadaču gostiju, ali iskustvo kod domaćih u liku Igora Cindrića uspijeva u zadnji tren izbaciti loptu ispred Štuleca.

Pokušaji prijetnje prema jednom i drugom vrataru se izmjenjuju, a ozbiljniju priliku smo zabilježili u 75. minuti kada je Pralas na odbijenoj lopti, ali udarac nije bio ni jak ni precizan. Gosti su zaprijetili iz jednog ubačaja sa strane, ali udarac glavom gostujućeg stopera Husinca odlazi preko vrata Božurića.

I kada su već svi gledali prema sucu Dikiću, jedan napad gostiju prekinuli su obrambeni igrači Gradića i izbijena duga lopta na protivničku polovicu igrališta išla je prema stoperu Severecu, koji je pogriješio i do lopte je došao Stjepan Pralas, napravio korak-dva i elegantno, manirom rasnog strijelca uz istrčalog vratara Štefkovića zabio za vodstvo domaćina. Bilo je to u drugoj minuti sudačke nadoknade. Veselje i radost kod igrača i navijača domaćih, a razočarenje i nevjerica kod gostiju. Do kraja utakmice ostala je još minuta ili dvije, a u tom preostalom vremenu došlo je do navodnog kontakta u domaćem kaznenom prostoru za kojeg su gosti tražili prekršaj za kazneni udarac, ali sudac je ostao nijem i bodovi su ostali u Gradićima.

15.05.2022. 4. NL, Gradići – Samobor 1:0, slavlje Gradića nakon postignutog pogotka. Foto: Z. Sever/V’Gradu

Zanimljiva utakmica u kojoj je početak utakmice pripao gostima, ali bez rezultata, da bi nakon toga domaćin uspostavio ravnotežu i češće prijetio gostujućim vratima. Drugo poluvrijeme gosti su pokušavali doći do pogotka, ali obrana Gradića na čelu sa mladim vratarom Božurićem te Cindrićem, Vidakovićem i Banićem, ali i uz pomoć ostalih igrača, dobro se nosila s napadačima gostiju i na kraju zasluženo slavila protiv Samobora.

Marko Biljan, trener Gradića koji je bio vrlo uzbuđen zbog ove pobjede, kazao je da je sretan zbog igre i rezultata svojih igrača, te da su Gradići bili sretniji i spretniji, da su iako oslabljeni odigrali dobru utakmicu u kojoj su igrači izvršavali dogovoreno što se naposljetku i isplatilo. Čestitao je svim igračima na borbenosti i pobjedi.

15.05.2022. 4. NL, Gradići – Samobor 1:0, treneri Bašić (lijevo) i Biljan prije utakmice. Foto: Z. Sever/V’Gradu

Stjepan Bašić, trener Samobora, nije bio istog raspoloženja kao njegov kolega Biljan, ali je najprije čestitao Gradićima na dobroj igri i pobjedi, da bi na kraju ipak spomenuo suca i njegov previd u kaznenom prostoru Gradića kada, prema njegovom mišljenju, nije svirao očigledan kazneni udarac za goste. No, kako je rekao, život ide dalje i u predstojeća 4 kola pokušat će osvojiti prvo mjesto.

4. NL Središte Zagreb, skupina B, sezona 2021./2022. – 26. kolo, 15.05.2022.

NK Gradići – NK Samobor 1:0 (0:0)

Gradići, igralište NK Gradića. Nedjelja, 15.05.2022., 17.00 sati. Gledatelja oko 100. Vrijeme sunčano i vrlo toplo, teren dobar za igru.

Glavni sudac: Dikić Vedran (Voloder). Pomoćnici: Dolenec Ivan i Blažeković Krunoslav (oba iz Siska). Četvrti sudac: Hrgović Alen (Zagreb). Delegat: Vulje Marko (Novo Selo Okićko).

Strijelac: 1:0 – Stjepan Pralas (90+2).

NK Gradići: Božurić, Božić, Cindrić, Vidaković, Posavec David, Banić, Vojnić, Pralas, Šuman (od 46. Posavec Patrik), Hrženjak (od 57. Sudar), Šandor.

Trener: Marko Biljan

NK Samobor: Štefković, Čerkez, Husinec, Severec, Mohač, Guliš, Ašanin (od 86. Gluić), Vujić, Brdek, Štulec (od 70. Dauti), Kelava (od 51. Krajačić).

Trener: Stjepan Bašić

Igrač utakmice: Stjepan Pralas (Gradići)