in ,

Goričko kino jedno od rijetkih koje će održati projekcije za djecu sa senzornim teškoćama

Naše kino jedno je od pet u Hrvatskoj koje će imati takvu projekciju filma

Prvi put se Pučko otvoreno učilište Velika Gorica, tj. Kino Gorica uključuje u program senzornih projekcija za djecu koje su namijenjene prvenstveno djeci koja mogu imati ili imaju teškoće uzrokovane preosjetljivošću na jake boje, svjetlo, bljeskanje, uzorke i kontraste, nagle glasne zvukove, mnogo vizualnih i auditivnih podražaja istovremeno, navedeno je u priopćenju.

Sukladno tome animirani filmovi koji su odabrani da sudjeluju u ovom projektu su senzorno prihvatljivi u auditivnom i vizualnom smislu. Također je izuzetno važna radnja i pouka koju nosi film, da bude poticajna u osvješćivanju temeljnih ljudskih vrijednosti.

-Bitno je kod takvih projekcija da se kino tehnički prilagodi osjetljivoj djeci – da svjetla u kinu ne budu ugašena nego prigušena, da zvuk bude tiši, da djeca slobodno mogu donijeti svoju omiljenu igračku, gricke, sokiće, da mogu za vrijeme projekcije prošetati, pričati i plesati, dodali su iz Pučkog.

U Kinu Gorica će 1. 6. u 10 sati biti prikazan animirani film iz 1986. godine ČUDESNA ŠUMA, snimljen u suradnji hrvatske produkcijske kuće Croatia Film i američke Fantasy Forest. Prvi je to hrvatski dugometražni crtani film, a režirali su ga Milan Blažeković i Doro Vlado Hreljanović prema scenariju nastalom po originalnoj priči Sunčane Škrinjarić.

-Budući da je ovo prva senzorna projekcija u našem kinu, a da još uvijek vrijede ograničavajući epidemiološki uvjeti (ograničeni broj posjetitelja, držanje distance…), ona će ovaj put iznimno biti samo za djecu s intelektualnim i senzornim poteškoćama Centra za odgoj i obrazovanje Velika Gorica, a poučeni iskustvima ove prve projekcije , nadamo se da ćemo na jesen imati potpuno otvorena kina i mogućnost ponavljanja senzorne projekcije za sve zainteresirane, kazali su iz POUVG.

U tom slučaju to će biti potpuno inkluzivna projekcija jer će joj moći prisustvovati i djeca bez navedenih poremećaja. Na taj način se pomaže i jednoj i drugoj skupini djece da se upoznaju, da shvate i prihvate različitosti.

-Na ovaj način pokušavamo biti otvoreni za sve, osobito za djecu koju zbog svojih senzornih i ostalih poteškoća roditelji ili odgajatelji obično ne dovode u kino i koja su na taj način zakinuta za jedno od najljepših iskustava u životu svakog čovjeka. Naravno, senzorne projekcije su uvijek besplatne za djecu i pratnju, naveli su zaključno.

Comments

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Loading…

0

Što misliš?

Napisao Redakcija