Izložba ilustracija i promocija istoimene slikovnice u izdanju nakladničke kuće Mala zvona održavaju se u sklopu obilježavanja stote godišnjice rođenja i dvadesete obljetnice smrti Julija Knifera (1924. – 2004.), jednog od najcjenjenijih i najutjecajnijih hrvatskih slikara.
Otvorenje izložbe i promocija slikovnice održat će se u petak, 14. 6. 2024., s početkom u 19 sati u Galeriji Galženica. Autori slikovnice su nagrađivana književnica Sanja Lovrenčić i mladi ilustrator Dominik Vuković. Razgovor će moderirati Antonia Vodanović, voditeljica Galerije Galženica. Kustosice izložbe su Antonia Vodanović i Sanja Lovrenčić.
Književnica Sanja Lovrenčić i ilustrator Dominik Vuković dosad su realizirali četiri zapažena naslova u seriji Hrvatski likovni umjetnici: „Šest šetnji Slave Raškaj“, „Muha u ateljeu Ivana Kožarića“, „Marija u gradovima“ (posvećeno fotografskom opusu Marije Braut) i ”U pariškom ateljeu Jurja Plančića”. U 2024. seriju su nastavili novom zajedničkom slikovnicom posvećenom jednom od najznačajnijih hrvatskih umjetnika 20. stoljeća, Juliju Kniferu. U slikovnici je kroz tekst i dvadesetak ilustracija, na djeci prilagođen način ispričana priča o nastanku osnovnog i prepoznatljivog motiva Kniferove umjetnosti – meandra, a na temelju autorovih bilježaka približena im je i ideja o „anti-slici“. Također, uspostavljen je i svojevrsni dijalog između Knifera i umjetnika koji su utjecali na njega ili mu bili bliski tijekom stvaralačkog vijeka (grupa Gorgona).
”Za razliku od Kožarića, Knifer nije ekstrovertno zaigran, iako bi se moglo reći da je cijeli život igrao svojevrsnu igru sa samim sobom. Njegov svijet, kojim vladaju redukcija sredstava i strogost dosljednosti, nije lako otvoriti za djecu. Opet iznova čitala sam njegove riječi, sva njegova ponavljanja, te sam na koncu njega samoga zamolila za pomoć. Slikovnica o njemu zapravo je dijalog s njim, kakav sam ponekad već vodila s nekim umjetnicima koji su pisali dnevnike i pisma. Zaključila sam da su njegove riječi jače od mojih i da ga moram pustiti da govori izravno, bez mojeg posredništva, samo s malo ‘zapitkivanja’ sa strane, da je u ovom slučaju moj posao samo kolažiranje njegovih rečenica u slijed koji se može smatrati i pričom.” – piše Sanja Lovrenčić u predgovoru izložbe.
Dominik Vuković rođen je u Zagrebu 1990. godine. Završivši Školu primijenjene umjetnosti i dizajna 2009., upisuje Akademiju likovnih umjetnosti, smjer grafike. Na trećoj godini studija dolazi u klasu Svjetlana Junakovića gdje se upoznaje s primijenjenom grafikom i ilustracijom. Završava Akademiju u Junakovićevoj klasi 2015. godine. Sudjeluje na mnogim likovnim kolonijama i radionicama. Izlaže na nekoliko grupnih izložbi i četiri samostalne od kojih se ističe samostalna izložba u Laubi pod nazivom „Hahari i žabe” gdje predstavlja seriju crvenih crteža o djetinjstvu i odrastanju. Dobitnik je prve nagrade za vizualno rješenje plakata „Dani poljskog suvremenog filma” 2013. godine. Na međunarodnoj izložbi minijatura 2014. u gradu Zaprešiću osvaja treću nagradu. Radio je i na pjesničko-grafičkoj mapi “Ljudi su glazbala” s hrvatskim pjesnikom Miljenkom Muršićem 2017. godine. Mapa je predstavljena u Čakovcu i Velikoj Gorici.
Sudjeluje na značajnoj umjetničkoj rezidenciji „AIR Krinzinger” u Istri u mjestu pod nazivom Kuberton. Radove iz Kubertona izlaže na grupnim izložbama u Novigradu i Beču. Nakon diplome djeluje u kolektivu „Space Shuttle” s Klarom Rusan i Martinom Hrastićem. Surađivao je s kolektivom Pimp my Pump u ateljeu ulične umjetnosti Lapo-Lapo i tamo se upoznao s izradom murala. Surađuje s hrvatskim izdavačkim kućama Fraktura, V.B.Z., Albatros i Mala zvona. Ilustrirana novela „Dugog putovanja cilj” (Mala zvona, 2019.) njemačkog autora Michaela Endea i slikovnica hrvatskog pisca Zorana Ferića „San ljetne noći” uvrštene su među 25 najljepše oblikovanih naslovnica 2019. u Hrvatskoj prema izboru Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu. Za autorsku slikovnicu „Svjetlana i sni o letu“ (Mala zvona, 2020.) dobio je nagradu „Grigor Vitez“. Živi i radi kao freelance ilustrator, grafičar i slikar u Zagrebu, a od 2019. godine radi kao vanjski suradnik na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu na grafičkom odsjeku.
Comments
Loading…