in , , ,

Panel o medijskoj pismenosti za najmlađe održan u Velikoj Gorici: Dijalog djece, roditelja i stručnjaka u fokusu

Panel se održao u okviru nacionalnog Tjedna medijske pismenosti koji traje od 7. do 13. travnja 2025. godine.

Pametni telefoni, društvene mreže i vrijeme pred ekranima postali su neizostavan dio svakodnevice suvremenog života. Kako se djeca sve ranije susreću s digitalnim svijetom, postavlja se pitanje – jesmo li spremni na izazove koje donosi? O tome je danas bilo riječi na interaktivnom panelu održanom u našem gradu.

Danas je u prostoru Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica održan interaktivni panel pod nazivom „Medijska pismenost za najmlađeunapređenje digitalnih kompetencija roditelja predškolske i rane školske dobi“. Događaj su organizirali Savez društava “Naša djeca” Hrvatske i Grad Velika Gorica, u okviru nacionalnog Tjedna medijske pismenosti koji traje od 7. do 13. travnja 2025. godine, a uz podršku Ministarstva demografije i useljeništva Republike Hrvatske.

Panel je okupio stručnjake, roditelje i djecu s ciljem otvorene rasprave o sveprisutnoj temi – kako zaštititi i osnažiti najmlađe u digitalnom okruženju koje se rapidno mijenja.

Fokus rasprave bio je na utjecaju digitalnih tehnologija na djecu predškolske i rane školske dobi – osobito pametnih telefona, društvenih mreža i vremena provedenog pred ekranima.

- Iznimna nam je čast i ponosni smo što je partner ovom Savjetovanju Grad Velika Gorica, posebice stoga što smo od 2016. godine Grad prijatelj djece. U sklopu ovog projekta medijske pismenosti, cilj nam je okupiti stručnjake iz raznih ustanova, institucija, koji se bave djecom, odgojem i obrazovanjem djece i da nekako širimo tu svijest kako o štetnom tako i o pozitivnom utjecaju, također uputiti stručnjake u načine djelovanja s djecom, dati im konkretne alate na koji način mogu poticati dalje medijsku pismenost i širiti svijest o njoj – poručila je Petra Gotal, savjetnica za predškolski odgoj, djecu i mlade iz Upravnog odjela za predškolski odgoj, školstvo i društvene djelatnosti Velike Gorice.

- Činjenica je i podaci pokazuju kako današnji predškolci, njih čak 97 posto, je u kontaktu s različitim tehnologijama, odnosno aparatima, bilo da je to mobitel, laptop ili primjerice video igrica. Također, podaci pokazuju i kako malena djeca konzumiraju medijski sadržaj u prosjeku 3 sata preko vikenda – Upravo zato govorimo o tome da mediji nisu nužno loši. Mediji, to se točno zna, služe informiranju, edukaciji i zabavi, a na odraslima je da zajedno s djetetom nađu tu neku ravnotežu – poručila je Snježana Krpes, glavna tajnica Saveza društava “Naša djeca” Hrvatske.

Osim Snježane Krpes, na Panelu su govorile i Višnja Biti, novinarka s bogatim iskustvom u praćenju dječjih i obiteljskih tema, Gorana Banda, stručnjakinja za komunikacije i kvalitativno unapređenje dječjih medijskih sadržaja, Alma Čakmazović, autorica prve hrvatske slikovnice o medijskoj pismenosti i stručnih priručnika za edukatore, Vedrana Bartol, majka predškolca, koja je pružila roditeljsku perspektivu i konkretne izazove s kojima se susreće, a sudjelovala je i grupa učenika iz 7. i 8. razreda velikogoričke osnovne škole, koji su podijelili vlastita iskustva i stavove o digitalnim medijima

Sudionici su zajednički otvorili važna pitanja: kako prepoznati rane znakove digitalne ovisnosti, na koji način poticati odgovorno korištenje tehnologije kod djece, te kako roditelji i odgojno-obrazovni djelatnici mogu postati kompetentni vodiči djece u digitalnom svijetu.

Zaključci panela istaknuli su važnost rane edukacije, otvorene komunikacije u obitelji i ulaganja u kvalitetne sadržaje za djecu. Posebno je naglašena potreba za kontinuiranom podrškom roditeljima i odgajateljima u jačanju vlastitih digitalnih vještina, kako bi znali prepoznati i iskoristiti pozitivne strane tehnologije, ali i ublažiti potencijalne rizike.

Događaj je završio neformalnim druženjem uz osvježenje, tijekom kojeg su sudionici nastavili razmjenjivati iskustva i ideje, pokazujući veliko zanimanje za nastavak sličnih edukativnih inicijativa u budućnosti.

Comments

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Loading…

0

Što misliš?

Napisao Redakcija