in , ,

Učenici Centra za odgoj i obrazovanje u akciji pošumljavanja posadili brdo sadnica u Taborištu

Učenici i korisnici Centra za odgoj i obrazovanje Velika Gorica sudjelovali su u akciji pošumljavanja na području Sisačko-moslavačke županije.

Nakon edukacije o klimatskim promjenama i potrebi brige o očuvanju šuma, kao najučinkovitijeg sredstva za neutralizaciju ugljičnog onečišćenja zraka, učenici Centra za odgoj i obrazovanje Velika Gorica sudjelovali su početkom travnja u akciji pošumljavanja u Taborištu, na području grada Petrinje.

Tamošnja šuma oštećena je prije dvije godine vjetroizvalom, kao posljedicom sve osjetnijih klimatskih promjena. Učenicima, u pratnji nastavnika i stručnih djelatnika škole pridružili su se i odrasli korisnici Centra za odgoj i obrazovanje. Tako je sadilište u Taborištu 7. travnja oživjelo pedesetak Šumoboraca, a među njima bili su i djelatnici Raiffeisen Bank, djelatnici Šumarije Petrinja i Uprave šuma podružnice Sisak te volonteri Saveza izviđača Hrvatske.

Edukacija mladih kroz sadnju stabala

Šumoborci su program edukacije i sadnje stabala kroz koji svatko može posaditi stablo i učiniti nešto dobro za sebe i okoliš. Program se bazira na cjelovitoj edukaciji djece i mladih kroz aktivno učenje i praktično djelovanje. Pokrenuli su ga 2021. godine Savez izviđača Hrvatske i agencije HEARTH, u suradnji s tvrtkom Hrvatske šume doo. Šumoborci su program namijenjen djeci i mladima, a dio su projekata CO2MPENSATING BY PLANTING, namijenjenog tvrtkama, institucijama te organizacijama i ostalim zainteresiranima koji sadnjom stabala žele nadoknaditi proizvedene emisije CO2, neutralizirati vlastiti ugljični otisak i postati pozitivan primjer brige za okoliš i zajednicu.

Zasađeno više od 200 000 sadnica

Ovu proljetnu sezonu Šumoborci će završiti sa 139 odrađenih akcija pošumljavanja u kojima je do sada sudjelovalo više od dvanaest tisuća volontera, a u tri i pol godine zasađeno je više od dvjesto tisuća sadnica na dvadesetak sadilišta. Na području Taborišta volonteri su od početka ove godine, zajedno s djelatnicima Hrvatskih šuma, zasadili oko 45 tisuća dvogodišnjih sadnica hrasta lužnjaka, koji će na tom području zamijeniti djelovanjem jakog vjetra porušene stare crnogorične šume.

Sadnjom mladica djeca i mladi ostvaruju izravan kontakt sa šumom, a kroz edukativni program nastoji ih se osvijestiti koliko je važno pošumljavanjem i obnovom šuma oštećenih djelovanjem meteoroloških neprilika, kao posljedica klimatskih promjena i štetnika koji danas napadaju gotovo sve vrste drveća, utjecati na zdravlje naših šuma i održanje količine ukupnog šumskog fonda u Hrvatskoj.

Comments

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Loading…

0

Što misliš?

Napisao Tessa Šreng