Mještani Kozjače jučer su povodom blagdana arkanđela Mihaela proslavili Miholje, a ujedno i Dan Mjesnog odbora Kozjača. Predsjednik mjesnog odbora Damir Pukšić otvorio je svečanu sjednicu vijeća MO Kozjača. Obilježavanje je počelo minutom šutnje i odavanjem počasti svim poginulim Hrvatskim braniteljima, a onda i kratkim pregledom rada Mjesnog odbora Kozjača tijekom 2022. godine.
Među gostima bio je župnik iz Kravarskog Siniša Blatarić, izaslanik gradonačelnika Ivan Rak, ravnatelj škole Nikola Tonković, predsjednika NK Bune Josip Jerleković, te gradski vijećnici, predstavnici Grada i gradskih ustanova, članovi sportskog društva Kozjača, članovi lovačkog društva i članovi MO Šiljakovina i Velika Buna.
Unazad nekoliko godina ostvareni su povijesni rezultati među kojima je projekt sanacije društvenog doma koji se planira financirati EU sredstvima, organizirano je uspješno domaćinstvo MNL Vukomeričke gorice za što smo dobili nagradu za najboljeg domaćina od strane organizatora lige, košnja trave, uređenje okoliša i naravno organiziran je i ovaj dan proslave i blagdana sv. Mihovila.
Ono što nam predstoji u budućem razdoblju su brojni projektima među kojima je asfaltiranje ulice Kovačići, izgradnja vodovodne infrastrukture u ulicama gdje iste nema, završetak asfaltiranja ceste Kozjača-Novo brdo dio koji je u nadležnosti grada Velike Gorice.
Izaslanik gradonačelnika Ivan Rak obratio se nazočnima i pohvalio suradnju MO Kozjača s Gradom te naglasio kako je važno da se i dalje mještani Brega drže zajedno i dobro surađuju.
Na događaju je predstavljen i rad folklornog ansambla Šiljakovina koji je osnovan 1996. godine. Ansambl djeluje s ciljem očuvanja bogatstva kulturne raznolikosti pučke tradicije. Vjerni poštovanju narodne svirke, pjesme i plesa, već od prvih dana postojanja ansambla stvarali smo opus koreografiranih hrvatskih plesova i folklorne tradicije skoro svih regija Hrvatske.
Izveli su tako jučer folklorne plesove i pjesme Bunjevačkih Hrvata, Slavonije, Međimurja, Sesvetskog prigorja, Zagorja, Turopolja, Vukomeričkih Gorica, Bilogore, Korduna i Like, te smo scenski obradili običaje Turopoljskog Jurjeva, žetve, Ivanja, Vinogradarskih običaja te Božića i Štefanja.
Također, za pohvaliti je to što je ansambl sudjelovao na brojnim smotrama folklora u Hrvatskoj kao što su državna smotra koreografiranog folklora u Koprivnici i Čakovcu ili državna smotra izvornog folklora Vinkovačke jeseni te na brojnim županijskim smotrama izvornog, koreografiranog i dječjeg folklora. Isto tako Ansambl se predstavio na Međunarodnim festivalima folklora u Poljskoj, Makedoniji, Italiji, Njemačkoj, Bugarskoj i Mađarskoj. Veliko bogatstvo Ansambla predstavljaju brojni kompleti originalnih narodnih nošnji iz Turopolja i Vukomeričkih gorica od kojih se neke nošnje procjenjuju kao muzejska vrijednost.
Comments
Loading…