in

Novi pravilnik: Liječnici će policiji prijavljivati samo kronična zdravstvena stanja vozača

Foto: Ilustracija

Rasprava o dodatnoj obavezi liječnika za prijavom zdravstvena stanja pacijenata policiji dobiva svoj epilog. Donesen je novi Pravilnik prema kojem liječnici Ministarstvu unutarnjih poslova moraju prijavljivati samo ona zdravstvena stanja zbog kojih vozači ne bi smjeli sjesti za upravljač dulje od šest mjeseci. Privremena zdravstvena stanja koja bi mogla utjecati na sposobnost upravljanja vozilom ostaju privatne informacija oboljele osobe.

Stavkom novog Pravilnika zadovoljna je predsjednica Koordinacije hrvatske obiteljske medicine i specijalistica obiteljske medicine, Nataša Ban. Liječnica je za HRT objasnila kako dosadašnje uređenje prijave zdravstvenih tegoba MUP-u nije bilo praktično.

– Primjerice, za jedan običan išijas, križobolju ili jaču upalu oka, mi bismo morali prijaviti pacijenta policiji koja bi ga onda slala na izvanredni pregled vozača na medicinu rada što se između ostalog mora i platiti. To je kod pacijenata izazivalo jako veliko nezadovoljstvo, a kod nas liječnika jako veliko nelagodu.

Ban objašnjava kako se novom odlukom, u slučaju privremene bolesti koja onemogućava adekvatno upravljanje vozilom, bolesniku izdaje upozorenje da ne smije sjedati za upravljač.

Podsjetimo, prijašnja odredba da liječnici moraju prijavljivati svako zdravstveno stanje koje utječe na sposobnost vožnje izazvala je veliko nezadovoljstvo među medicinskim djelatnicima zbog velike količine dodatne odgovornosti.

Iz MUP-a poručuju kako nema iznimki. Policijska postaja oduzet će vozačku dozvolu vozaču i instruktoru vožnje za kojeg se pregledom utvrdi da je postao tjelesno ili duševno nesposoban za upravljanje vozilima, za vrijeme trajanja nesposobnosti, stoji u priopćenju MUP-a.

Novim Pravilnikom zadovoljna je i Hrvatska udruga za promicanje prava pacijenata, no ističu kako ova inicijativa narušava povjerenje između liječnika obiteljske medicine i samog pacijenta. Predsjednica udruge Jasna Karačić naglašava kako zdravstvenim djelatnicima nisu dane smjernice za komuniciranje novih pravila pacijentu, što izaziva frustracije kod obje strane.

U slučaju da netko koga je liječnik upozorio da ne bi trebao voziti, izazove prometnu nesreću, sud će zatražiti presliku zdravstvenog kartona. Ako je pacijent sudjelovao u prometnoj nesreći, a ispostavi se da se nije pridržavao upozorenja koje je dobio od liječnika, odgovornost će snositi pacijent osobno.

Comments

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Loading…

0

Što misliš?

-1 Points
Upvote Downvote

Napisao Tessa Šreng