Osvrt na turopoljski amaterski nogometni vikend

Trećeligaši skromno, četvrtoligaši maksimalno, u JŽNL šaroliko, u 1. ŽNL pobjede favorita i – Posavca

Sredina svibnja, ljetne vrućine su već nastupile, a amaterska nogometna prvenstva polako, ali sigurno idu svom završetku. A i ovog vikenda bilo je nekoliko zanimljivih susreta, kao i rezultata, pa ćemo ih navesti redom po natjecanjima naših klubova:

3. HNL Središte – 31. kolo

Turopoljski trećeligaši prošle subote igrali su utakmice 31. kola i još su im samo 3 utakmice preostale do kraja natjecanja u 3. HNL Središte u ovakvom obliku. Naime, sljedeće sezone počinje drukčiji sustav natjecanja, pa iako će se 3. HNL i dalje tako zvati, u stvari će biti 4. stupanj nogometnog natjecanja na razini Hrvatske. Naši klubovi daleko su od mjesta koja vode u tzv. Jedinstvenu 3. ligu, ali što je dobro, osigurali su i ostanak u sadašnjim ligama. O detaljima kako će sustav natjecanja izgledati sljedeće sezone, pisat ćemo kad svi detalji budu potvrđeni.

A u 31. kolu 3. HNL Središte, Kurilovec je gostovao kod posljednjeplasiranih Ponikva i izgubio minimalnim rezultatom 0:1. Istovremeno, Lukavec je svoju utakmicu igrao na Lukavellu, dočekao goste iz Vrapča, poveo golom Sedlačeka u 21. minuti, ali nije izdržao do kraja već je u 88. minuti primio izjednačujući pogodak. Osvojenim bodom Lukavec je i teoretski osigurao ostanak u ligi, a Kurilovec je to osigurao i prije, tako da su sada na 13. i 14. mjestu sa po 32 osvojena boda.

Sljedeće kolo igra se već u srijedu, 18. svibnja, a Kurilovec na Udarniku dočekuje Dugo Selo, dok Lukavec gostuje u Bistri.

Tablica 3. HNL Središte

4. NL Središte Zagreb “B” – 26. kolo

Turopoljski četvrtoligaši ove nedjelje igrali su kod kuće, a u goste su im došle ekipe iz samog vrha tablice, Mraclin je dočekao vodeću Savu Strmec, dok su Gradići dočekali drugoplasiranog Samobora.

Mraclinski “zdravstveni bilten” nije bio sjajan, puno igrača je ozlijeđeno i izjave uoči gostovanja Save bile su dosta suzdržane. No, utakmica je pokazala da u Mraclinu ima dovoljno igrača i za ovakve, teške dane, pa je tako pogotkom Jurića u 76. minuti Mraclin “prizemljio” lidera Savu iz Strmca.

Istovremeno, u Gradićima se vodio drugi “goričko-samoborski” dvoboj, a Gradićanima je nedostajalo također nekoliko standardnih prvotimaca: Beblek na vratima, Budimir, Krstanović, Turkalj, Borovac, a i Sudar je bio na klupi, “načet” ozljedom. No, na terenu se to nije vidjelo jer su Gradići tijekom cijele utakmice bili potpuno ravnopravan, a na momente i bolji i opasniji suparnik od favoriziranog Samobora, da bi u sučevom dodatku uspjeli i poentirati, pogotkom Stjepana Pralasa. Bravo za Plave iz Gradića, tako se bori za boje svog kluba!

Svojedobno, još u vrijeme dok je Samobor igrao u JŽNL, tadašnji trener Samobora Franjo Pužin rekao je da se prvenstvo osvaja u Turopolju, što je u primjeru Samobora i Save i ovog puta dokazano – da su pobijedili jedni ili drugi, promijenili bi stanje na tablici, a ovako je sve ostalo kao i prije 26. kola. Borba za prvaka očito će trajati do samog kraja prvenstva.

Tablica 4. NL Središte Zagreb “B”

JŽNL – 26. kolo

Šest turopoljskih klubova u JŽNL imalo je različite rezultate tijekom ovog vikenda, dok će sedmi klub, Lomnica svoju utakmicu 26. kola tek igrati, u srijedu 18. svibnja u Bregani.

Ban Jelačić iz Vukovine, koji je nekako najkonstantniji od turopoljskih klubova u gornjem dijelu tablice, ovog je vikenda ugostio ekipu Rakovog Potoka, još u subotu i u stilu favorita pobijedio 4:1 pogocima Maslača, Memića, Prizmića i Matića i ostao na drugoj poziciji sa 11 bodova zaostatka iza vodećeg Naftaša, kod kojeg gostuju u sljedećem kolu.

Polet je pak na Zvrniku dočekao jedinu ekipu u JŽNL koja ovog proljeća nije poražena, ekipu Jaske Vinogradara. Nakon 90 minuta bilo je isto kao i prije početka – 0:0, tako da gledatelji nisu imali prilike uživati u pogocima.

Turopoljac je nakon pobjede nad tada drugoplasiranom Breganom gostovao u Jakovlju, kod Dinama kojeg su crveni kartoni u kolu prije natjerali da ne odigraju drugo poluvrijeme protiv Kupe, pa je nekako bilo za očekivati da će Kučani ipak donijeti trobod iz Jakovlja. No, oni su ostali vjerni svojoj “toplo-hladno” seriji, a očito je red bio na “hladno”, odnosno poraz, na razočarenje navijača, a vjerojatno i igrača Turopoljca…

Mladost je u Obrezini dočekala Vatrogasce iz Zdenaca Brdovečkih i uspjela preokrenuti vodstvo gostiju i pobijediti 2:1. Strijelci za ovu važnu pobjedu bili su Kos i Matić.

Mičevec je u subotu ugosti lidera Naftaša, domaći su i poveli pogotkom Kolundžića, ali lider se pobrinuo da u zadnjih 20 minuta okrene rezultat u svoju korist, što je značilo poraz Klasa i ostanak na pretposljednjoj poziciji.

Kupa je gostovala u Križu, kod Sloge i dobro počela, vodstvom 1:0 i 2:1, ali u konačnici to ipak nije bilo dovoljno jer su igrači Sloge u zadnjim minutama susreta, kad se već igralo “sudačko vrijeme”, postigli i treći pogodak za ostavljanje Kupe na posljednjoj poziciji na tablici. Dvostruki strijelac za Kupu bio je Ivan Klasnić.

Sljedeće kolo moglo bi biti odlučujuće za Klas i Kupu, jer igraju međusobno u Pokupskom i vjerojatno će eventualni pobjednik biti bliže ostanku u ligi…

Tablica JŽNL

1. ŽNL Istok – 22. kolo

Od šest turopoljskih klubova, borbu za vrh i plasman u ligu više vode Meštrica i Vatrogasac iz Kobilića, ali ovaj osvrt ipak ćemo početi iznenađenjem kola – pobjedom ekipe Posavca nad Kloštrom, koji je uz Meštricu i Vatrogasac bio izgledni kandidat za prvaka. No, da to ne bude tako pobrinuli su se igrači Posavca i pogocima Breščakovića i Lucina doveli Posavca do pobjede, dok je Kloštar ovim porazom ostao na minusu od 6 bodova čime je najvjerojatnije ispao iz utrke za prvaka.

Meštrica je u Gornjoj Lomnici dočekala igrače Gaja i sa uvjerljivih 3:0 ispratila ih kući. Pogotke su postigli Galović, Bartolović i Britvec.

Vatrogasci iz Kobilića na gostovanju u Turopolju u subotu su u potpunosti “ugasili” Leštant i s visokih 6:1 ostavili domaćina pomalo u nevjerici. Strijelci za Crvene iz Kobilića bili su Štefner, Ivkić, Čavar, Antunović, Gordon i Šošić, dok je čast domaćina spasio Andreas Šejić.

Dinamo Hidrel gostovao je u Dubravi i izgubio 3:4, a strijelci za Dinamovce bili su Kadoić, Musolli i Topalović.

Buna je gostovala u Banovu, kod Bana Jelačića i u igri bez golova osvojila bod kojim se još malo odmakla od posljednjeg mjesta na tablici i primaknula se ostanku u ligi.