in , , , ,

Bogatim programom proslavljeno 32. Turopoljsko Jurjevo

Tijekom protekloga tjedna – u čast sv. Jurja, zaštitnika Plemenite opčine Turopoljske – jurjevski krijes gorio je u 12 velikogoričkih naselja.

Jurjevo u Turopolju predstavlja jedan od najživopisnijih i najvažnijih tradicionalnih običaja kojeg vole ‘veliki’ i ‘mali’. Proslava svetog Jurja u našem kraju traje od prošlog vikenda, a centralna proslava, koja je ujedno i označila kraj manifestacije “32. Turopoljsko jurjevo”, odvila se sinoć u parku dr. Franje Tuđmana.

Svake godine, s dolaskom proljeća, Velika Gorica obilježava Jurjevo, manifestaciju koje traje cijeli tjedan u čast sv. Jurja, zaštitnika Plemenite opčine Turopoljske. Ova tradicija, stara već 32 godine, ne samo da oživljava povijest, već i jača lokalni identitet kroz paljenje jurjevskih krijesova u različitim naseljima – ove godine krijes je zapaljen u 12 naselja.

Foto: Lidija Rožić

Župan Plemenite opčine, Juraj pl. Odrčić, istaknuo je važnost ove manifestacije ne samo kao načina očuvanja kulturnog identiteta, već i kao priliku za povratak tradicijama koje datiraju još iz davnih dana. Posebno je naglasio nadolazeće obilježavanje 800 godina Plemenite opčine Turopoljske, koje planira proslaviti na povijesno značajnom mjestu – u obnovljenom starom gardu Lukavec.

Odrčić je zahvalio kulturno-umjetničkim društvima koja su uveličala ovogodišnju manifestaciju, a koju je došao podržati i zamjenik župana, Ervin Kolarec.

Foto: Lidija Rožić

Svojim nastupom Jurjevo su uveličali FA Turopolje , KUD Ščitarjevo, KUD Mičevec, KUD Čiče Novo Čiče, KUD Nova Zora te KUD Stari grad Lukavec.


Kolarec je naglasio kako je očuvanje tradicije ključno ne samo za sadašnje generacije, već i za one koje dolaze, te kako Plemenita opčina Turopoljska predano radi na prenošenju duha tradicije na mlade.

– Ovo je naša tradicija, naša kulturna baština s kojom se možemo podičiti. Svega toga ne bi bilo bez marljivoga rada Plemenite opčine Turopoljske koja svojim radom njeguje duh tradicije i prenosi ga na mlade generacija – rekao je Kolarec.

Foto: Dražen Kopač /Zagrebačka županija

Jurjevo u Turopolju

Blagdan svetog Jurja, zaštitnika polja i stoke, obilježava se 23. travnja, a simbolizira buđenje proljeća i plodnosti zemlje.

Obilježavanje Jurjeva u Turopolju počinje rano ujutro kada se mladići, poznati kao “jurjaši”, okupljaju i oblače u tradicionalne kostime. Ti kostimi su izrađeni od prirodnih materijala i bogato ukrašeni cvijećem i zelenilom, što simbolizira obnovu prirode. Jurjaši nose i šarene vijence, a lica su im često prekrivena maskama koje predstavljaju duhove proljeća.

Centralni dio proslave je “jurjevski krijes”, velika vatra koja se pali na javnom mjestu u selu. Vatra ima simbolično značenje pročišćenja i zaštite zajednice od zlih duhova i bolesti. Mladići i djevojke okupljaju se oko vatre, plešući i pjevajući tradicionalne pjesme koje odražavaju teme ljubavi, života i ponovnog rođenja.

Foto: Saša Baran

Poseban običaj tijekom Jurjeva je povorka “turopoljskih konjanika”, koji jure kroz selo na konjima, obilazeći domaćinstva i dijeleći blagoslove. Ova povorka simbolizira zaštitu stoke i usjeva, a konjanici su obučeni u svečane uniforme koje odražavaju povijesnu vojnu tradiciju Turopolja.

Završni dio proslave obično uključuje zajedničku gozbu s lokalnim specijalitetima i domaćim kruhom. Hrana se priprema i dijeli u duhu zajedništva i zahvalnosti za obilje koje priroda pruža.

Tko je bio sveti Juraj?

Sveti Juraj jedan je od najpopularnijih kršćanskih svetaca i široko se štuje kao zaštitnik u mnogim kulturama širom svijeta. Njegov spomendan obilježava se 23. travnja i povezan je s brojnim legendama i tradicijama.

Prema najpoznatijoj legendi, Sveti Juraj je bio rimski vojnik rođen u Kapadociji, današnjoj Turskoj, u trećem stoljeću. Odlikovao se hrabrošću i vjerom, zbog čega je postao jedan od najcjenjenijih vojnika u rimskoj vojsci. No, njegova najpoznatija djela nisu vojna, već ona koja se tiču njegove neustrašive obrane kršćanske vjere.

Legenda o Svetom Jurju najčešće uključuje priču o zmaju kojeg je on ubio kako bi spasio princezu. Ova priča simbolizira borbu dobra protiv zla, a Sveti Juraj je prikazan kao simbol hrabrosti i zaštitnik slabih. U mnogim kulturama, on je zaštitnik vojnika, ali i zaštitnik mnogih zemalja i gradova, uključujući Englesku, Gruziju i Moskvu.

Sveti Juraj je također poznat kao zaštitnik poljoprivrednika i stočara, što je povezano s njegovim spomendanom koji pada u proljeće, kada se obilježava buđenje prirode i početak poljoprivrednih radova. Njegova slika često krasi crkve i javna mjesta, a mnoge crkve diljem svijeta posvećene su upravo njemu.

Kult Svetog Jurja je primjer kako se jedna povijesna figura može transformirati u simbol vjere i zaštite, ostavljajući duboki trag u kulturnom i religijskom tkivu društava diljem svijeta.

Jurjevo u Turopolju ne samo da je prilika za zabavu i druženje, već je i snažan podsjetnik na važnost očuvanja kulturne baštine i tradicija. Ovaj običaj pomaže jačanju lokalnog identiteta i prenošenju znanja i vještina na mlađe generacije, čuvajući tako bogatu povijest i običaje Turopolja živima kroz generacije.

Comments

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Loading…

0

Što misliš?

Napisao vgradu