in , , , ,

DAN RUŽIČASTIH MAJICA Dan borbe proziv vršnjačkog nasilja

Foto: Učenici OŠ Nikole Hribara

Dan ružičastih majici, poznat i kao Međunarodni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja, obilježava se s ciljem podizanja svijesti o problemu vršnjačkog nasilja i promicanja kulture nenasilja i tolerancije među mladima posljednje srijede u veljači.

Ideja za ovaj dan potekla je iz Kanade 2007. godine, nakon što su dva srednjoškolca, David Shepherd i Travis Price, pokrenuli kampanju u znak podrške svom školskom kolegi koji je bio maltretiran zbog nošenja ružičaste majice. Kako bi pokazali solidarnost, David i Travis su potaknuli svoje vršnjake da obuku ružičaste majice, stvarajući time snažan vizualni pokret protiv vršnjačkog nasilja.

Dan ružičastih majica obično se obilježava posljednje srijede u veljači, a događaji i aktivnosti usmjereni su na edukaciju mladih o važnosti poštovanja različitosti, značaju empatije i potrebi za stvaranjem sigurnog okruženja u kojem svi mogu rasti i razvijati se bez straha od nasilja. Škole, organizacije i pojedinci diljem svijeta sudjeluju u ovom događaju noseći ružičaste majice i organizirajući radionice, predavanja i druge aktivnosti koje promiču poruku tolerancije i uključivosti.

Obilježavanjem Dana ružičastih majica, šalje se snažna poruka o važnosti solidarnosti, prihvaćanja i aktivnog zalaganja za stvaranje boljeg i sigurnijeg društva. Kroz zajedničke napore i kontinuiranu edukaciju, moguće je izgraditi okruženje u kojem svako dijete može osjećati sigurnost i poštovanje, a vršnjačko nasilje postaje stvar prošlosti.

Dan ružičastih majici na svoj način obilježit će i Umjetnička škola Franje Lučića

– Nakon uspješnog prošlogodišnjeg koncerta “Ružičasti legato”, ove godine najavljujemo njegovo 2. izdanje na kojem će nastupiti naši učenici u srijedu 28. veljače 2024. u 18 sati u Muzej Turopolja! – najavili su iz škole te dodali:
– Nažalost, u našem društvu vršnjačko nasilje je posljednjih godina u porastu, iako mnoge institucije ulažu velike napore da se taj broj smanji. Stoga smo se i mi odlučili, na neki način, uključiti u tu borbu. Projekt “Ružičasti legato” nastao je sa željom da pokažemo kako se može međusobno surađivati i pri tome uživati, a osmislile su ga nastavnice iz Umjetnička škola Franje Lučića – Iva Šorša, prof. mentor i Tea Krčelić Rabadan, prof. – stoji na stranici škole.
Kako spriječiti vršnjačko nasilje

Sprječavanje vršnjačkog nasilja ključno je za stvaranje sigurnog i poticajnog okruženja za djecu i mlade. Djeca igraju važnu ulogu u ovom procesu, a postoji niz koraka koje mogu poduzeti kako bi doprinijela prevenciji nasilja i promicala kulturu poštovanja i razumijevanja među vršnjacima. Evo nekoliko prijedloga kako djeca mogu djelovati u sprječavanju vršnjačkog nasilja:

Budi ljubazan/na i podržavajući/a prema svima

Pokaži empatiju i razumijevanje prema svojim vršnjacima. Ljubaznost može imati veliki učinak na stvaranje pozitivne atmosfere u školi ili u zajednici.

Uči o različitostima

Razumijevanje i cijenjenje različitosti među ljudima pomaže u promicanju tolerancije. Pokušaj naučiti više o različitim kulturama, tradicijama i iskustvima kako bi bolje razumio svoje vršnjake.

Djeluj protiv nasilja

Ako svjedočiš nasilju ili zlostavljanju, važno je govoriti protiv toga. Obrati se odrasloj osobi kojoj vjeruješ – to može biti učitelj, roditelj ili školski savjetnik – i izvijesti o incidentu.

Budi prijatelj

Ponekad djeca koja su izolirana ili nemaju mnogo prijatelja postaju mete vršnjačkog nasilja. Pokušaj biti prijatelj onima koji se možda osjećaju izolirano ili su novi u školi.

Podrži žrtve vršnjačkog nasilja

Ako znaš za nekoga tko prolazi kroz teško razdoblje zbog vršnjačkog nasilja, pokaži mu podršku. Samo prisustvo i razumijevanje mogu značiti mnogo nekome tko se osjeća uznemireno ili izolirano.

Promiči pozitivno ponašanje

Budi primjer dobrog ponašanja. Tvoje akcije mogu inspirirati druge da postupaju na sličan način. Promicanje pozitivnosti može pomoći u stvaranju okruženja u kojem nasilje nije prihvatljivo.

Uključi se u školske i zajedničke programe

Uključivanjem u programe koji promiču toleranciju i uključivost možeš aktivno doprinijeti borbi protiv vršnjačkog nasilja. Pridruži se klubovima ili grupama koje rade na ovim temama.

 

Comments

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Loading…

0

Što misliš?