Cijelo drugo poluvrijeme Boemi igrali s dva igrača manje, ali borbenošću i obranama Jerkovića sačuvali neriješeno

Prekrasno nedjeljno poslijepodne na Makuni, nogometnom igralištu NK Lomnice pokraj nasipa kanala Sava – Odra, preko 100 gledatelja i derbi 12. kola JŽNL, ako ne i derbi jesenskog dijela prvenstva – sastali se domaća Lomnica, vodeći sastav lige i Jaska Vinogradar, drugoplasirani sastav lige. Treba li još koji uvjet za dobru utakmicu?

I počelo je sve dobro i u skladu s očekivanjima, treneri su na teren poslali skoro kompletne postave i utakmica je mogla početi.

A zbivanja na terenu nagoviještala su dobru utakmicu jer je već u 4. minuti gostujući napadač Borković bio u dobroj prilici s desne strane, ali je pucao preko vrata. Nakon te prilike, u narednih 25 minuta i nije bilo nekih prilika, igralo se na sredini terena, igrači su pokušavali nadmudriti suparnika, ali bez nekog većeg uspjeha sve do 31. minute kada u jednom “blietz-kriegu” Grdenić s desne strane ulazi u kazneni prostor, centrira na drugu vratnicu gdje je spretni i brzi Mateo Kljajić, trzaj glavom i domaćin vodi 1:0. Radost među igračima i navijačima Boema u potpunosti je razumljiva. I kada se činilo da će poluvrijeme završiti zasluženim vodstvom domaćina, domaći obrambeni igrači prerano se opuštaju i dozvoljavaju da Luka Rupčić, najbolji strijelac Jastrebova iz Jaske, dobije loptu u kaznenom prostoru, s lijeve strane, puca, pogađa lijevu vratnicu domaćeg vratara Petra Jerkovića od koje se lopta odbija u mrežu. Trenutak nepažnje i spretni Rupčić ga kažnjava i izjednačuje na 1:1.

Ali, to nije sve, kako kaže jedna reklama! Već u sljedećem napadu, ovaj puta s desne strane napada gostiju dolazi do duela u kaznenom prostoru kojeg sudac karakterizira kao prekršaj za kazneni udarac, a igrala se 3. minuta sudačke nadoknade. E, tu je onda počeo “cirkus”. Nezadovoljni odlukom suca Kožareca (Samobor), domaći ga igrači okružuju i protestiraju, tražeći promjenu odluke, kao da ne znaju da bez famoznog VAR-a takvo nešto se rijetko događa. U svojim protestima i ljutnji najdalje su otišli upravo gore spomenuti neuhvatljivi Grdenić, a koju minutu kasnije i Kljajić. Sučeva nadoknada se odužila možda i 10-tak minuta, sve dok isključeni igrači nisu napustili igralište. A onda na scenu stupa treći igrač Lomnice, bolje reći – vratar Petar Jerković. Naime, Jerković paradom brani udarac s bijele točke kojeg je izveo Luka Rupčić, tako da je poluvrijeme završilo sa po jednim pogotkom u svakoj mreži.

Tada se fokus zbivanja na Makuni seli u – gledalište, koje je iziritirano suđenjem glavnog suca “častilo” istoga i prije kaznenog udarca za goste i isključenja dviju glavnih poluga igre Lomnice, a nakon toga izbor njihovih riječi ne bi se uklopio u ovaj tekst.

U drugom dijelu kreće “borba”, 9 Boema protiv 11 Jastrebova! Neravnopravna borba, ali vjerojatno i zbog toga i zbog nekog inata koji se u takvim situacijama javlja kod igrača, Boemi se bore, uklizavaju, skaču, a iznad svih je – Petar Jerković, vratar. Skidao je centaršuteve, branio udarce sa 2, 3, 5, 10 ili 16 m, nije bilo važno odakle su gosti pucali, sve je Pero, kako ga zovu, uspijevao obraniti i sigurno je najzaslužniji za ipak pozitivan rezultat utakmice za Boeme. A nije da gosti nisu imali prilika! Naprotiv!

Ovim bodom Lomnica je i dalje vodeća, s bodom prednosti pred Jaskom Vinogradarom.

Igrači su se na kraju korektno pozdravili, a domaći igrači zajedno s publikom proslavili zajedničkom pjesmom ovaj teško izboreni bod. Ostaje žal za događanjima koja su ovu utakmicu udaljila od onoga što je trebala biti – derbi kola i praznik nogometa u Lomnici, ali je na žalost sudačkim pogreškama, za koje želim vjerovati da su zbilja plod greške i bez namjere, odvela na drugi kolosijek i umjesto priče o dobrim potezima igrača jednog ili drugog kluba, pričat će se o sucu i suđenju…

Evo i nekoliko izjava:

Petar Jerković, vratar i najbolji igrač utakmice:

Što reći, prije svega derbi je ostao u sjeni lošeg suđenja, ali smatrat ću da to nije namjerno nego slučajno. A što se tiče obrana, išlo me, kako se kaže, a sigurno je tome pripomogla i odlična atmosfera u gledalištu, koja nas prati već neko vrijeme.

Stjepan Deverić, trener Lomnice:

Zadovoljan sam igrom i htijenjem i zalaganjem, a kad se tako igra, mora te i sreća pomaziti. Čestitam dečkima na tome. O događanjima na utakmici ne bih govorio, od toga su neki drugi ljudi, a jedino što mogu reći je da mi se čini da je ovo danas bilo preoštro. U preostale tri utakmice idemo utakmicu po utakmicu, atmosfera je odlična i ne vidim razloga da ne nastavimo uspjesima i dalje.

Sanjin Lucijanić, trener Jaske Vinogradara:

Derbi kakav sam i očekivao, domaćin je poveo upravo kako sam i predvidio iako smo uvježbavali takve situacije. Vratili smo se odličnim pogotkom Rupčića, da bi onda krenula situacija s kaznenim udarcem, pomalo smiješni pomalo tužan dio utakmice. Meni se čini da je penal čist, a isključenja neću komentirati. U drugom dijelu očito nismo bili pravi i nismo zabili sa dva igrača više. Čestitam i vrataru i cijeloj ekipi Lomnice na borbenosti i igri, ali ni svojima nemam što zamjeriti.

JŽNL, 12. kolo

Lomnica – Jaska Vinogradar 1:1 (1:1)

Lomnica, igralište na Makuni. Gledatelja 120. Nedjelja, 30.10.2022. u 14:00 sati. Vrijeme sunčano i toplo, teren izvrstan za igru.

Glavni sudac: Antonio Kožarec (Samobor). Pomoćnici:

Ivan Žakman (Zagreb), Albert Trstenjak (Samobor). Delegat: Vjekoslav Knez (Zaprešić).

Strijelci: 1:0 – Mateo Kljajić (31), 1:1 – Luka Rupčić (45+1).

Lomnica: Jerković, Lagundžija (od 57. Delić), Gršić, Gudelj, Šoštarec, Čizmadija, Mostarlić (od 46. Havliček), Ćurić (C) (od 81. Beg), Arbanas (od 90. Dijanežević), Grdenić, Kljajić.

Trener: Stjepan Deverić

Jaska Vinogradar: Braje (C), Španić, Krnjus, Miščin, Meter, Mićunović, Kordić, Novosel (od 55. Borovec), Bašić, Rupčić, Borković.

Trener: Sanjin Lucijanić

Crveni kartoni: Josip Grdenić (45+4) i Mateo Kljajić (45+5) (oba Lomnica)

Igrač utakmice: Petar Jerković (Lomnica)