in

Gorica svladala Cedevitu te izborila polufinale protiv Cibone

Majstorica za ulazak u polufinale doigravanja između Cedevite Junior i Gorice ponudila je još jednu uzbudljivu i atraktivnu utakmicu. Gorica je odigrala gotovo savršeno 1. poluvrijeme, ali je pobjedu morala potvrditi u dramatičnoj završnici.

Gorica je bolje otvorila utakmicu i nakon polaganja Kalajžića povela 2:8. Damir Mulaomerović pozvao je minutu odmora, ali nije pomoglo jer u 8. minuti Kalajžić zakucava za dvoznamenkastu prednost Bikova (7:18). Igrala je Gorica vrhunski u tim trenucima, a u zadnjem napadu Gorice Kapusta i Baković odigrali su perfektan pick and roll za velikih 11:26. Međutim, Filipović sa zvukom sirene postiže nevjerojatnu tricu preko cijelog terena i smanjuje na 14:26, rezultat s kojim se ušlo u 2. četvrtinu i koji je nagovijestio povratak domaćih.

Poslije malog odmora Filipović je s nekoliko trica i laganih poena stabilizirao igru Vitamina koji su po malo grickali prednost Bikova i u 15. minuti bilo je samo +5 za Goricu (25:30). Zonska obrana zadavala je dosta muke Goričanima, ali kad su se adaptirali igrači Mikija Starčevića opet su zagospodarili terenom. Poluvrijeme je zaključio Baković zakucavanjem za 30:41 i ugodnih 11 poena prednosti.

Poslije velikog odmora Bikovi su nastavili u dobrom ritmu i poslije polaganja Bakovića stigli na dotad najvećih +16 (32:48). Vitamini su zonom opet spustili na jednoznamenkastu prednost (45:54), ali u završnici ove dionice razigrao se Batur i Bikovi su u zadnjih 10 minuta ušli s +11 na kontu (48:59).

Uvodnih par minuta zadnje četvrtine Gorica se mučila u napadu, a k tome je ostala i bez Cinca koji je u istom napadu zaradio i faul i tehničku te je morao napustiti parket. Poslije trice Rašića rezultat je bio 59:64 na 5 minuta prije kraja i čekala nas je dramatična završnica. Bundović je s dva slobodna bacanja vratio utakmicu unutar jednog posjeda (64:66), ali Kapusta je minutu prije kraja pogodio tricu za 64:69. Bundović pogađa još 2 bacanja, ali Kalajžić ubacuje tricu za 66:72 čime je pobjednik odlučen. U penal završnici koja je trajala nekoliko minuta Gorica je izborila ukupnu pobjedu 72:78 i sada ih zasluženo čeka polufinale protiv Cibone.

Ovime su Bikovi potvrdili kontinuitet u vrhu hrvatske košarke, a predsjednik Duško Radović, sportski direktor Ljubo Prgomet i trener Miki Starčević zasluženo ubiru plodove mukotrpnog rada. Naravno, najveći teret su na svojim plećima herojski iznijeli igrači koji ove sezone nikome ne priznaju da je bolji od njih.

U redovima Cedevite Junior prednjačili su Goran Filipović s 22 poena i 6 asistencija, Filip Bundović s 13 poena i Sandro Rašić s 10 poena.

Kod Gorice su najefikasniji bili Mate Kalajžić s 19 poena, Marko Baković sa 16 poena i 6 skokova, Borna Kapusta s 11 poena, 6 skokova i 8 asistencija te Ivan Batur s 11 poena.

Damir Mulaomerović, trener Cedevite Junior: “Prije svega, ja bih čestitao Gorici. Zaslužena pobjeda. Mislim da večeras nismo bili na nivou one utakmice u Gorici. Presudili su veća individualna kvaliteta i iskustvo igrača Gorice. Od početka se vidjelo da su došli s velikim entuzijazmom. Razbili su nam ritam i odvojili se odmah na početku. Mi nismo bili pravi. Čestitao bih svojim momcima na jednoj sjajnoj sezoni. Mislim da smo u svakom slučaju pružili stvarno dobre igre i ni ovaj poraz to ne može zasjeniti. Večeras je Gorica bila stvarno bolja i ja im želim sve najbolje. Imali su više raspoloženih pojedinaca, a mi nismo bili pravi. Čestitke i sve najbolje. Čestitke i mojim igračima. Vidjelo se da se htjelo, no mi nismo bili na onoj razini koja je trebala da se dobi ovakva utakmica. Možda je i pritisak malo urodio plodom i to je na kraju krajeva presudilo.”

Goran Filipović, playmaker Cedevite Junior: “Rekao bih da nas je koštalo prvo poluvrijeme i dizelaški ulazak. Šteta, stvarno šteta. Iako smo igrali protiv jedne stvarno dobre momčadi. Prije svega iskusne, u smislu da igraju već dvije godine što ABA ligu, što hrvatsko prvenstvo, što Alpe Adria Cup, tako da se znaju. Mi smo na neki način skroz nova momčad. Imali smo svoje šanse, pogotovo u drugom poluvremenu, da možda prelomimo uz neke nalete. Nismo uspjeli i što je tu je. Čestitao bih momcima na, sve u svemu, jednoj dobroj sezoni, koja je barem po mojem mišljenju iznad očekivanja. Gorici isto čestitke i sva sreća u polufinalu.”

Mladen Starčević, trener Gorice: “Da je Cedevita Junior otišla u polufinale, ne bi bilo nezasluženo. To su dvije dobre ekipe s puno energije. Mi smo uspjeli malo energiju iskontrolirati s Majićem i Lukom Tomasom i takvim nekim izmjenama. Tako smo mogli malo uštopati igru pa je nešto smanjeni broj poena. Da to nismo radili išli bi do stotke. To su dvije potentne napadačke ekipe. Cedevita Junior ima bolji arsenal obrane, no s nekim taktičkim stvarima smo odradili dobru priču. Naš stožer je nešto predložio, a igrači prihvatili. Bila je teška utakmica. Puno gluposti i grešaka. Mi smo ekipa koja je do playoffa imala najmanje izgubljenih lopti, a sada smo imali 17. Gorica sigurno može biti zadovoljna s onime što je uradila u cijeloj sezoni. U konačnici, s petice smo došli do polufinala.”

Mate Kalajžić, playmaker Gorice: “Čestitam našim momcima što smo ovo izvukli. Bile su to teške tri utakmice. Malo iskustva i malo sreće je donijelo pobjedu. Čestitam ekipi Cedevite Junior i nadam se da idemo dalje protiv Cibone jako.”

Prva polufinalna utakmica Između Cibone i Gorice se igra u petak 20.5.2022. u 19:00 sati u Draženovom domu, dok se uzvrat u Gorici igra u ponedjeljak, 23. svibnja.