in

Kada je ‘blicanje’ poželjno, a kada kažnjivo?

Zakonitost “blicanja” u prometu u Hrvatskoj regulirana je Zakonom o sigurnosti prometa na cestama.

Kratkotrajno i isprekidano ‘blicanje’ je dozvoljeno, posebice noću, kada vozači koriste svjetlosne signale umjesto zvučnih. Ovi signali koriste se i prije primjerice pretjecanja u naseljima te u dnevnim uvjetima kada su prikladniji od zvučnih signala. Svjetlosni signali daju se kratkim paljenjem dugih svjetala, kratkih svjetala za osvjetljavanje ceste ili naizmjeničnim paljenjem dugih i kratkih svjetala, vodeći računa o nezasljepljivanju ostalih vozača.

Kazne su s druge strane propisane za nepravilnu upotrebu svjetlosnih signala na autocestama, gdje je zabranjeno požurivanje vozila ispred sebe svjetlosnim ili zvučnim znakovima. Prekršaj se kažnjava novčanom kaznom od 260 eura.

Kada je riječ o kaznama, članak 142. stavak 3. Zakona o sigurnosti prometa na cestama propisuje da na autocesti vozač ne smije, između ostaloga, požurivati vozila ispred sebe davanjem svjetlosnih ili zvučnih znakova.

Također, zanimljivo je istaknuti kako “blicanje” drugim vozačima u prometu kojim se upozorava na prisutnost policije nije kažnjivo, a više o ‘blicanju’ te pravilnom korištenju dugih i kratkih svjetala možete pročitati na HAK-ovim stranicama.

Foto: Zakon-o-sigurnosti-prometa-na-cestama

Comments

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Loading…

0

Što misliš?